Kaya Tuzu ile İlgili Detaylı Sorular

Kaya Tuzu ile İlgili Detaylı Sorular

   KAYA TUZU İLE İLGİLİ DETAYLI SORULAR

Aşağıda kaya tuzu ile ilgili yer alan bilgiler genel olarak iletişim kanallarımızdan bize yöneltilen detaylı soruları kapsamaktadır. Bu doğrultuda bu tarz soruların cevap bulması açısından soru-cevap niteliği taşıyan kaya tuzu ile ilgili sorulara cevap vermeye çalıştık.

Niçin düzenli olarak kaya tuzu tüketmeliyiz?

Kaya tuzu tüketmemiz gereken en önemli maddelerden birisidir. Hem kanımızda hem de hücre özsularında belirli miktarda tuz bulunması gerekmektedir. Hatta çok iyi bilindiği üzere kan kaybı yaşayan kişilere su verilmez tuzlu su verilir.

Kanımız içerisinde belirli oranlarda tuz( doğal kaya tuzu ) bulunması hangi sonuçları doğurur?

Kanımızda belirli oranlarda kaya tuzu bulunması besin maddelerinin emilimini ve hücrelerin taşınmasını sağlamaktadır.

Her kaya tuzu aynımıdır ve kullanmış olduğumuz kaya tuzu hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Bütün kaya tuzları tabi ki aynı değildir. Kaya tuzları arasında ki en belirgin farklılık taşımış oldukları minerallerin oransal dağılımıdır. Öte yandan kaya tuzu özellikleri ile ilgili olarak aşağıda ki hususlara dikkat edilmesi önem taşımaktadır:

...Öncelikle kaya tuzu doğal olmalı. Bir kaya tuzunun doğal olduğunun en önemli göstergesi çeşitli işlemlerden geçmemesidir.

...  Kaya tuzu, tuz mağarasından alındıktan sonra öğütme aşaması da kaya tuzunun doğallığını önemli ölçüde etkilemektedir.  Özellikle kaya tuzu öğütülürken metal öğütücüler yerine taş değirmenlerin kullanılması çok önemlidir.

... Tabi ki kaya tuzunun ambalajlanması da büyük önem taşımaktadır. Kaya tuzu el değmeden ambalajlanmalıdır.

Rafine edilmiş kaya tuzu tüketmelimiyiz peki?

Biz kesinlikle rafinasyon sürecinden geçmemiş olan kaya tuzu tüketiminizi önemsiyoruz. Çünkü kaya tuzu doğal haliyle 84 mineral taşımaktadır. Bu mineraller kaya tuzu rafine edildikten sonra sadece ikiye düşmektedir. Öte yandan rafinasyon işleminde kaya tuzu çeşitli kimyasal süreçlerden geçtiği için( topaklanmayı önleyici siyanür ve beyazlaştırmak açısından aliminyum vs) vücudumuzun doğal yapısı bozulabilmektedir.

Rafine edilmiş kaya tuzu veya diğer tuzların vücudumuzun doğal yapısını bozabileceğini ifade ediyorsunuz. Bu durumu biraz  daha detaylandırabilir misiniz?

Rafine tuzun zararlarına ilişkin pekçok açıklama ve araştırma mevcuttur. Burada sadece e-536 kodlu siyanürün tuzun topaklanmasını önlemek açısından kullanıldığının çeşitli araştırmalarla açıklanması bile rafine tuzların vücudumuza ne denli zarar verebildiğini göstermektedir. Onun dışında rafine tuzların zararlarına ilişkin uzmanlar tarafından yapılan açıklama ve araştırma sonuçlarına yer vermeye çalışsak galiba sayfalar dolusu bilgi versekte eksik kalır.

Neden sürekli olarak kaya tuzunu ön planda tutuyorsunuz. Deniz tuzu, göl tuzu gibi tuzları geri plana atmanızın sebebi nedir?

Deniz tuzları ve göl tuzlarını koruyucu tabaka olmadığı için ağır metaller içerebilmektedir. Ancak kaya tuzunun en önemli özelliği koruyucu şekilde üzerinde toprak tabakası olduğu için ağır metallere karşı korunmuş vaziyettedir.

Çankırı kaya tuzu başta olmak üzere sürekli olarak yerli kaya tuzunu savunuyorsunuz. Çeşitli yerlerde popüler olan himalaya tuzu, İngiliz tuzu, Çin tuzu gibi tuzları tavsiye etmiyorsunuz. Bu durumu niçin sürekli olarak vurguluyorsunuz?

Aslında bu durumun iki sebebi bulunmaktadır. Birincisi yerli kaya tuzlarımızı tavsiye etmemizin sebeplerinden birisi ülkemize özgü kaynaklarımızı ön plana çıkarmaktır. İkinci sebep olarakta analiz raporları doğrultusunda en kaliteli dolayısıyla en faydalı kaya tuzlarının ülkemize özgü kaya tuzları olduğunu ifade ediyoruz bu nedenle yerli kaya tuzlarımızı satıyoruz.

Kaya tuzu nerede satılmaktadır?

Kaya tuzunun nerede satılacağından çok nasıl satıldığı daha çok önem taşımaktadır.Kaya tuzu genel olarak ülkemizin heryerinde satılmaktadır. Çünkü ülkemiz kaya tuzu açısından oldukça zengindir. Ancak burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en önemli iki etken aşağıda ki gibidir.

1) Genel olarak yerel mağazalardan almış olduğunuz kaya tuzlarının o yere en yakın olan tuz mağarasına ait olması ihtimali güçlüdür. Yani Çankırı bölgesinde Nevşehir tuzu bulma ihtimali ya da Kırşehir bölgesinden Çankırı tuzu bulma ihtimali oldukça düşüktür.

2) Kaya tuzu maliyet açısından diğer tuzlara oranla oldukça yüksektir. Bu nedenle kaya tuzu adı altında sizlere deniz tuzu, göl tuzu gibi diğer tuzları satmaya çalışan fırsatçıların olabileceğini gözönünde bulundurarak bu anlamda görmüş olduğunuz tuzun kaya tuzu olup olmadığı hakkında ipucu niteliğinde ki bilgilere ulaşmak için sitemizde ki gerçek kaya tuzu başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Şuan sitemizde Çankırı kaya tuzu satışına yer vermekteyiz. Ancak önümüzde ki zamanlarda Kırşehir tuzu, Nevşehir tuzu gibi diğer yerli kaya tuzlarımıza da yer vermeyi düşünmekteyiz. Yukarıda ki bahsetmiş olduğumuz iki riske maruz kalmamak adına sitemizden doğal kaya tuzu siparişinizi verebilirsiniz.  Sitemizden satın aldığınız kaya tuzları %100 doğal olduğu gibi Türkiye’nin 81 iline gönderim sağlanmaktadır.

Kaya tuzunun faydaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kaya tuzunun faydalarını genel olarak aşağı daki şekilde ifade edebiliriz:

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere doğal yapısında herhangi bir değişiklik yapılmamış olan kaya tuzu 84 minerale sahiptir. Bu mineraller bizim ihtiyaç duyduğumuz mineralleri karşılamamızı sağlar. Öte yandan kaya tuzunun diğer faydalarını söylemek gerekirse kaya tuzunun, özellikle astım, bronşit gibi alt solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği yönünde çeşitli uzmanlarca açıklamalar yapılmaktadır. Kaya tuzu cilt rahatsızlıkları açısından kullanılmaktadır. Öte yandan çeşitli ağrıların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Kaya tuzu ısıtılarak yani tuz lambası şeklinde de kullanılmaktadır. Ayrıca kaya tuzu sabun şeklide de sahip olduğu antibakteriyel özelliğinden dolayı da kullanılmaktadır. Genel olarak kaya tuzundan yapılan tuz sabunu, ter kokusunun önlenmesinde ve giderilmesinde, sedef, mantar, sivilce, ekzema gibi cilt rahatsızlıklarının önlenmesinde ve giderilmesinde, bayanlarda göğüs kanserinin önlenmesinde kullanılmaktadır. Kaya tuzunun pozitif düşünceyi artırdığına ilişkin araştırmalarda mevcuttur.

Özellikle tansiyon rahatsızlarına tuz tavsiye edilmemektedir. Ancak son yıllarda bazı uzmanlar doğal kaya tuzunun tansiyonu olumlu yönde etkilediğini ifade etmektedir. Bu anlamda neler söyleyebilirsiniz?

Biz tansiyon rahatsızlığı olan kişilere kaya tuzu kullanımı tansiyonunuza olumlu etki eder şeklinde bir ifade kullanmadık ve kullanma yetkisine de sahip değiliz. Ancak çeşitli uzmanların açıklamaları doğrultusunda ve tansiyon rahatsızlığı olan ve doğal kaya tuzu kullanan kişilerin ifadelerinde yola çıkarak kaya tuzunun olumlu veya olumsuz şekilde tansiyona etki etmediğine ilişkin genel bir kabul olduğu da söylenebilir. Örnek vermek gerekirse Melek Şen adında ki müşterimiz ''kaya tuzu ve değirmen'' kategorisinde yer alan Çankırı toz tuz adlı ürünümüzün altında aynen şu ifadelere yer vermiştir: ‘’1 yıldır marketteki turşu için satılan kalın tuzdan kullanıyordum öğrendim ki diğer iyotlu tuzdan hiç bir farkı yokmuş çünkü işlemden geçip özelliği yokmuş..Araştırıp Çankırı kaya tuzu sipariş verdim 84 mineralli işlem görmemiş tansiyon hastası olduğum için dikkat ediyordum ama Çankırı kaya tuzunu korkmadan kullanıyorum tansiyonu da hiç etkilemiyor komşularımda memnun..Tavsiye ederim ‘'

Bir önceki yazımız olan '' kaya tuzu sabunu ile ter kokusuna etkin çözüm '' başlıklı yazıyı okuyarak  tuz sabununun antibakteriyel yönüyle ter kokusunu önlemede ki işlevi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yayınlanan 2017-05-10 KAYA TUZU 0 202

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu