Kategoriler

Sepetinizde  

Sipariş listesinde ürün yok

0,00 TL Kargo
0,00 TL Vergi
0,00 TL Toplam

Satın Al

Yeni Ürünler

Tümünü Göster

Son Makaleler

Tuz lamba cenneti

TUZ LAMBA CENNETİ

Çankırı

Tuz lamba cenneti deyince nereden bahsedeceğim dersiniz ? Elbetteki  Çankırı. Bu güzel şehir nüfus ve yüzölçümü açısından küçük olsa da tuz sektörü açısından dünyada söz sahibi olmaya başlayan önemli şehirler arasında yer almaktadır.  Abarttığımızı düşünebilirsiniz. Hiç abartmıyoruz aksine az bile söylüyoruz. Evet  günümüzde hala dünyanın pekçok yerinde tuz lamba ve Çankırı tuzu deyince insanların aklına Himalaya tuzu gelebilmekte. Ancak bilinmesi gereken en önemli gerçeklerden birisi şu ki maalesef dünyanın pekçok yerinde yapılan tuz lamba ve üretilen Çankırı tuzu, insanlara himalaya diye satılabilmektedir. Nasıl mı yapıyorlar dersiniz?  Neyazıkki himalaya tuzu pembe renkte olmasına rağmen Çankırı’dan kendi ülkelerine ithal ettikleri ya da tersten söylersek bizim ülkemizden ihraç edilen tuz lamba ve kaya tuzunu beyaz tuz ve beyaz tuz lamba diye satıyorlar. Dünyada tuz lamba sektöründe yer alan ve beyaz tuz lamba diye satılan lambalar ne yazıkki çoğunlukla Çankırı’mızdan gitmektedir.

Çankırı’da neyiniz meşhur diye sorulunca size gülümseyerek verilecek bir cevap vardır:’’ tozu, tuzu, kızı ‘’.  Bu güzel yaren şehri Çankırı’mız, hem Ilgaz dağı ile hem sahip olduğu mağara ve kültürel mirasıyla ilgi çekici konumda olsa da bu şehrin tuz sektöründe ön planda olması nedeniyle ve tuz lamba üretiminde ve kalitesinde dünyanın bir numarası olduğu için doğal olarak bu şehre ‘’tuz lamba cenneti’’ ifadesini kullanmak doğru olacaktır. Bu şehirde tuzun her türü bulunmaktadır.  Sadece yemeklik olan Çankırı tuzu değil tuz lamba, tuz yastığı, kaya tuzu sabunu, tuz tesbihi, tuz kolye gibi tuzla ilgili akla gelebilecek herşey bulunmaktadır bu güzel şehirde.

Çankırı’da yer alan üç tuz mağarasından birisi özellikle tuz lamba yapımında kullanılırken diğer ikisi Çankırı tuzu üretiminde kullanılmaktadır. Üretilen tuz lambaları el işçiliği ile üretilmekte olup Çankırı tuzu ise herhangi bir kimyasal müdahale yapılmadan ve metal teması sağlanmadan taş değirmende öğütülmektedir. Tamamen doğal yöntemlerle yapılan tuz lamba ve sofralık toz tuz mağarada ki doğallığını korumaktadır.

Tuz lamba deyince tuz lamba cenneti olarak nitelendirebileceğimiz güzel şehir Çankırı sadece tuz lamba değil yaren kültürü ile de ön plana çıkmış bir şehir. Kendine has kültürel özelliklere sahip olan yarenler çeşitli açılardan tarihimizde yer alan Ahilik sisteminin özelliklerini anımsatmaktadır.  Hem tuz lamba hem Çankırı’mızın diğer güzel yönelerini görebilmeniz için sizi şehrimize bekliyoruz. Şehrimiz hem yakınında yer alan Ankara kültürünü özümsemesiyle hem de kendine özgü kültürel yapısıyla memnun kalacağanız en önemli yerlerden birisi konumunda yer almaktadır. Çankırı’nın tüm kültürel özelliklerini görebileceğiniz gibi merak edenler için tuz lambanın nasıl yapıldığına dair bilgi de alabilirsiniz. Belki tuz lamba yapan ve Çankırı tuzu üreten esnafların yanına siz de oturarak tuz lamba yapabilirsiniz. Yorucu olduğu kadar keyifli olan bu uğraş ile hem tuz lambasının büyük emekler ile yapıldığını hem de yorucu olduğu kadar keyifli bir uğraş olduğunu görebilirsiniz.

Önceki yazılarımızdan olan ve kaya tuzunun faydaları ve kullanım şekli başta olmak üzere bildi edinebileceğiniz kaya tuzu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.