Kategoriler

Sepetinizde  

Sipariş listesinde ürün yok

0,00 TL Kargo
0,00 TL Vergi
0,00 TL Toplam

Satın Al

Yeni Ürünler

Tümünü Göster

Son Makaleler

Kaya tuzu lambası

KAYA TUZU LAMBASI

Giriş

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte fiziksel gücümüzle yaptığımız bazı faaliyetleri,  elektronik araçlara bıraktık. Bu durum doğallıktan daha da uzaklaşmamıza neden oldu ve doğal yapımızda bazı bozuklukları beraberinde getirdi. Elektronik araçlara olan bağımlılığımızın önüne geçememek, bu bağımlılığın doğurmuş olduğu olumsuz etkilere dönük bazı tedbirleri almamızı gerekli kıldı. Bu makalemizde sizlere kaya tuzu lambası hakkında bilgi verilecektir. Ancak verilen bilgide tuz lambasını önemli kılan faktörler ele alınarak konunun dokusuna uygun açıklamalara yer verilecektir.

Kaya tuzu lambası kaya tuzu kullanımından daha sonraki zaman dilimlerinde ortaya çıkmıştır. İnsanoğlu tarih içerisinde kaya tuzunu çok farklı amaçlarla kullanmıştır. En dikkat çekici kullanım şekli ise şuanki teknolojik olanaklarda mevut olan dondurucu sistemlerin asırlar önce olmaması insanların gıdalarını mağaralarda ve tuz ile korumasına yol açmıştır. Tuzun kokuyu önleyici etkisi ve gıdanın yapısını bozmaması bu şekilde keşfedilmiştir. Bütün bunların yanında insanlar nefese dayalı rahatsızlıklarını( astım, bronşit, nefes darlığı, horlama vb.) tuz mağaralarına giderek karşılar olmuştur.

Dünya ve Ülkemizde kaya tuzu lambası gelişimi

Ülkemizde yerli anlamda kaya tuzu lambası gelişimi henüz 2000’li yıllarda başlamıştır. Ancak dünyada son 50 yıldır özellikle himalaya tuzundan üretilen  tuz lambası ile özellikle gelişmiş ülkelerde bu kullanım Türkiye’den daha önceki dönemlere karşılık gelmektedir. Zaten ülkemizde özellikle Çankırı’da üretilen  kaya tuzu lambası öncelikle himalaya tuzu lambasından esinlenerek üretilmeye başlanmıştır. Çankırı’daki kaya tuzu lambasının mineral yapısının himalaya tuzundan çok üstün nitelikte dağılım göstermesi yerli  tuz lambamız olan Çankırı kaya tuzu lambasını daha dikkat çekici hale getirmeye başlamıştır. Ancak buna rağmen dünyanın pekçok ülkesinde hatta bizim ülkemizde pekçok sermayedarların himalaya tuzundan tuz lambası üretiyor olması sonucunda Çankırı kaya tuzundan üretilen tuz lambası neyazıkki istenilen ölçüde tanıtılamamıştır. Çünkü dünya ilk olarak himalaya tuzunu tanımaya başlamıştır. Ancak son yıllarda ki Çankırı kaya tuzu lambasını tanıtmaya dönük mütevazi ve imkan ölçsünde ki faaliyetler himalaya tuzundan üretilen kaya tuzu lambasının karşısına kendisinden daha üstün nitelikte bir kaya tuzu ve tuz lambasının çıkmasına neden olmuştur.

Kaya tuzu lambası ve Doğa

Doğal yaşamın pozitif etkisini yaymış olduğu negatif iyonla artıran kaya tuzu lambası, yaymış olduğu havanın vitaminleri sayesinde son yıllarda yukarıda bahsedilen elektronik araçların doğurmuş olduğu bazı olumsuz durumların etkisini en aza indirmiştir. Böleyece bu mucizevi ürün sayesinde teknolojinin nimetlerinden yararlanan insanlar teknolojiyle birlikte ortaya çıkan bazı olumsuz etkileri en aza indirmiştir. Böylece doğal yaşama hizmet eden tuz lambası uzun yıllar boyunca insanlara hizmet edecek .

Bir sonraki makalemizde Türk kadınının kaya tuzu lambası tercihi başlıklı yazıyı okuyarak bayanlarımızın kaya tuzu lambası seçerken hangi kriterleri gözönünde bulundurduğunu ve hangi ihtiyaçları karşılamaya dönük hareket ettiğine ilişkin kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. Edineceğiniz bilgilerde Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi temele konuldu ve bu hiyerarşinin önemli kuralına Türk kadınının tercih eylemlerinden yola çıkarak eleştiri yöneltildi.