Kategoriler

Sepetinizde  

Sipariş listesinde ürün yok

0,00 TL Kargo
0,00 TL Vergi
0,00 TL Toplam

Satın Al

Yeni Ürünler

Tümünü Göster

Son Makaleler

Tuz lambası ve kaya tuzuna ilişkin bilgi kirliliği

TUZ LAMBASI VE KAYA TUZUNA İLİŞKİN BİLGİ KİRLİLİĞİ

''Tuz lambası ve kaya tuzuna ilişkin bilgi kirliliği’’ başlıklı bir yazı yazmamızın nedeni etik olmayan şekilde sanal dünyada rastladığımız bilimsel dayanağı olmayan pekçok bilgiye rastlamamızdan kaynaklanmaktadır. Bu bilgiler doğaldır ki okuyucunun doğru ile yanlış arasında ki ayrımı yapmasını zor hale getirmektedir neyazıkki. ‘’ Tuz lambası ve kaya tuzuna ilişkin bilgi kirliliği’ başlığını iki boyutta ele alacağız. Birinci boyutta, tuz lambası ve kaya tuzuna ilişkin gerçekten uzak bilgileri bilinçli yahut bilinçsiz şekilde yazanların ticari düşüşünü ele alacağız. İkinci boyutta ise tuz lambası ve kaya tuzuna ilişkin çeşitli araştırmalar yapan veya bu konuda bilgi edinmek isteyen okuyucuların karşılaştığı riskler ve bu risklerin nasıl en aza indirgeneceğine ilişkin düşüncelerimizi ortaya koyacağız.

1) Tuz lambası ve kaya tuzu ile ilgili doğru olmayan bilgilerin bilinçli veya bilinçsizce yayılması:

İster bilinçli olsun ister bilinçsiz. Eğer siz müşterinin ihtiyaç ve beklentilerine cevap veremezseniz başarı sahibi olamazsınız. Bahsetmiş olduğumuz ihtiyaç ve beklenti nedir? Eğer siz sağlığını ön planda tutarak sizin ürünlerinizi satan birine bilinçli veya şuursuzca yanlış bilgi aktarırsanız( sanal dünyadan bahsediyorum) başlangıçta yıldızınız parlasa da sönmeniz zor olmayacaktır. O nedenle etik kurallara uygun davranmamak sizi düşürecektir. Öte yandan dersinizi çalışmadan bilgi vermeye kalkmanız yani ‘’kaya tuzu yahut tuz lambası’’ hakkında bir soru soran müşterinize veya bilgi edinmek isteyen bir kişiye gerekli donanıma veya yeterliliğe sahip olmadan cevap vermeye çalışırsanız yani afallarsanız bu durumda sizin 0 puan almanıza neden olacaktır. Bu nedenle bu sektörde ‘’  kaya tuzu veya tuz lambası’’ ya da başka bir sektörde başarılı olmanız için ticari ahlaka uygun davranılması ve tabiri caizse dersimize iyi çalışılması gerekecektir.

Yukarı da bilinçli şekilde yanlış bilgi aktarımından bahsettim. Dilerseniz bunu biraz daha açalım. Bizim sektörümüzle ilgili söylemek gerekirse tuz lambası ile ilgili veya kaya tuzu ile ilgili bilinçli olarak(yani bilerek, hatanın farkında olarak, yanlış olduğunun bilincinde) ne aktarılabilir?

Bizim sattığımız kaya tuzu diğer kaya tuzlarından farklı olarak 84 minerale sahiptir denilebilir. Başta kaya tuzu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan bir kimse bu bilgiyi önemser ama tüm doğal kaya tuzlarında 84 minarel olduğunu temel farklılığın ne oranda olduğunu belirlediğini bilirse haklı olarak yanlış bilgi veren kişiyi zamanla çokta ciddiye almayacaktır.

Tuz lambasından örnek verelim birazda. Mesela satmış olduğumuz tuz lambası radyasyonu yok eder, tansiyonu ortadan kaldırır gibi ifadeler aktarırsanız normaldir ki sizin bilgileriniz sadece laf olarak kalacaktır. Radyasyon olmadan nasıl olurda elektronik cihazlar çalışır şeklinde sizin radyasyonla ilgili vermiş olduğunuz bilgiyi sorgulayan kişiler sizin bilginizi çürütecektir. Tuz lambası ile ilgili pekçok ayrıntıyı tuz lambası başlıklı yazımızı okuyarak edinebilirsiniz.

 2) Kaya tuzu ve tuz lambası ile ilgili aktarılan yanlış bilgilerin doğuracağı riskler ve bu riskleri önleme yöntemleri:

Tuz lamba veya kaya tuzu ile ilgili bilinçli veya bilinçsizce yapılan yanlış aktarımlar elbetteki sadece üretici veya satıcıyı etkilemez. Aslında bu olumsuz etkiye en çok maruz kalan müşterileredir. Düşünsenize bir müşteri sağlığına önem verdiği için tuz lambası hakkında bir bilgi araştırayım diye düşünerek Google’ dan tuz lambasının faydaları yazıyor. Öyle abartılı bilgiler çıkıyorki karşısına farklı kaynaklardan almış olduğu bilgiler arasında ki tutarsızlık onun yanlış bilgiler edinmesini sağlıyor. Öte yandan kaya tuzunun faydaları diye bir araştırma yapmak isteyen bir müşteri veya okuyucu romatizmadan tutunda kaya tuzu ile alakasız perkçok hastalığa kadar aslı olmayan bir bilgi yığını ile karşılaştığında doğru bilgiyi yanlış olarak yanlış bilgiyi de doğru olarak konumlandıracaktır. Bu arada kaya tuzu faydaları hakkında bilgi edinmek için sitemizde yer alan kaya tuzu başlıklı yazıdan okuyabilirsiniz.

Peki bu riski en aza nasıl indirgeyebiliriz:

Biz herşeyden önce tuz lambası veya kaya tuzuna ilişkin araştırma yapan uzmanların bizzat onun ağzından duyulması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer izlemekten ziyade daha çok okumak istiyorsanız bu durumda lütfen verilen bilginin kaynağının verilip verilmediğine bakmanızı öneririz. 

Kaynak: cankirituzlamba.com