Kaya Tuzu Hakkında Akademik Bilgiler

Kaya Tuzu Hakkında Akademik Bilgiler

 Kaya Tuzu Hakkında Akademik Bilgiler

  M3:  Tuz Odası İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuz odalarının kulaktan dolma bilgilerle yapıldığını ve yapılan odalarda piyasadan alınan rastgele öğütülmüş  ve yıkanmış tuzların bir ağır metal ve bazen beyaz çimento bazende kireç ile karıştırılarak duvarlara yapıştırıldığını ayrıca odalara tuz püskürtüldüğünü ve kuru tuzun slonmasının üst solunum yollarında ve akciğer de kanamalara yol açacağını bilmeliyiz. Gerçek , doğru tuz odası kesilen kaya haldeki tuzlarla inşa edilir ve tuzun solunumunun gaz halde olması sağlanır tıpkı lambadaki gibi bu çok önemli bir konudur. Bugün bu odalara girenler ki özellikle astımlılar kriz geçirmektedir. Oysa belirttiğimiz şekilde yapılırsa bu odalarda astım iyileşir. Ayrıca bu odalarda mantar tedavisi de yapılmaktadır.

Kaynak: Şule AĞHAN

  M2: Kaya Tuzuna İlişkin İlginç Bir Deney

Kaya tuzunun kullanım alanları saymakla bitmiyor. Her geçen gün kaya tuzuna ilişkin araştırmalar yapılıyor ve bu araştırmalara ilişkin elde edilen bulgular çeşitli sektörlerde kullanılıyor.

Bu makalemizde kaya tuzuyla ilgili ülkemizde yaplan deneysel bir araştırmadan bahsedilecektir.  Elde edilen bulgular özellikle ‘mobilya sektöründe’’ bulunanlar için önemli ve oldukça dikkat çekici olacaktır.

                                                                                                      Deneyin Detayları

Eşit oranlarda ki  kaya tuzu, oda sıcaklığında ki su içerisinde eridikten  sonra içerisinde hangi cins ahşap materyali  bekletirseniz bekletin  bir süre sonra  söz konusu materyal , suyu emdikten sonra kullanılan ağacın türü ve ahşabın tuzlu suda bekletilmesi süresine göre değişen oranlarda sertleşir.Ahşap materyalin bu son hali ile bu işlem süreçlerinden geçmeyen sıradan bir ahşabın yanmaya karşı direnç farklılıkları olduğu gözlenmiştir. Ayrıca deneysel süreçten geçen ahşabınsertleşme oranına göre dayanıklılık derecesinin de farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

 Özetle yukarıda ki şekilde  tuzlu suyu emerek sertleşen ahşap materyal sıradan bir ahşaba göre aynı anda fırınlanmasına rağmen bir saat daha geç tutuşmaya başlamaktadır.

Kaynak : Şule Ağhan

 M1: Elektronik Cihazlar, Radyasyon ve Çankırı Kaya Tuzu Lambası Korelasyonu (ERÇ KORELASYONU)

Modern hayat yaşamımızı önemli ölçüde kolaylaştırdığı gibi bazı riskleri de beraberinde getirmekte. Eğer bu risklere karşı çözüm yolları üretmezsek ilkel şartlarda ki yaşam kalitesinden daha düşük bir yaşam kalitesine sahip olacağımız aşikardır. Bu makalemizde sizlere elektronik araçların radyasyon riski ve bu radyasyonlara karşı çözüm yolu olarak tuz lambasını ele alacağız. Ancak ele almadan önce konunun özünü irdelemek adına

fayda-risk-önlem ilişkisini aşağıda ki şekilde korelasyonel açıdan ele aldık:

                         FAYDA                                     RİSK                                                 ÖNLEM

       Elektronik  Cihazlar              Radyasyon(pozitif iyon)              Çankırı Tuz Lambası(Negatif İyon)

Yukarıda da ifade edildiği gibi aslında hayatımızda elde etmiş olduğumuz bazı faydalar bazı risklerle karşı ya kalmamıza neden oluyor.  Elektronik cihazlarda bu ifadeye kanıt oluşturacak cinsten... Örneğin elektronik cihazlar ile pek çok ihtiyacımızı etkin şekilde karşılarken radyasyon riski ile karşı karşıya kalıyoruz. Şayet biz insan sağlığına ciddi derecede zarar veren( işitme kaybı ) radyasyonun etkisini minimize etmezsek modern hastalıklar olarak ifade edilen hastalıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Neyse ki elimizde güçlü bir silah olan Çankırı Tuz Lambaları var.

Elektronik cihazlar genelde pozitif iyon yayarlar ve bunlar insanların daha yorgun olmasına neden olurlar. Çankırı tuz lambaları ise buna karşı zıt iyonlar yayarak nötr ortam oluşmasını sağlar. Ayrıca havanın temizlenmesinde de önemli rol oynar. Bizde modern yaşamın en önemli risklerinden birisi olan radyasyona karşı Çankırı Tuz Lambasını kullanalım ki yaşam kalitemiz daha da artsın ve çeşitli risklerle karşı karşıya kalmayalım.

Yayınlanan 2017-04-17 HABERLER 1 4408

1 Yorum

  • Hamide Dinç

    Hamide Dinç 2018-10-24 Yanıt

    İyi günler
    İsmim Hamide Dinç
    Sofralık hiç katkısız ince 5 paket birer kiloluk tuz sipariş vermek istiyorum kapıda ödemeli.

Bir yorum bırakCevap bırak

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu