Tuz Lambası Faydaları ve Üretimi

Tuz Lambası Faydaları ve Üretimi

ÇANKIRI TUZ LAMBASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER/ ÇANKIRI TUZ LAMBASININ FAYDALARI

1)Odanızda ki oksijen oranını %300 civarında artırarak astım, bronşit, nefes darlığı ve horlama probleminin etkisini minimize eder.

2)Radyasyonun etkisini minimize ettiği için radyasyona bağlı rahatsızlıklar( işitme kaybı vs) önler.

3)Negatif iyonun en yüksek olduğu nehir, deniz kenarlarında oluşan rahatlık hissini negatif iyon kaynağı Çankırı Tuz lambalarımız da doğal şekilde sağlamaktadır.

4) Tuz lamba yandığı süre zarfınca havadaki nemi çekerek içindeki lambanın ısısı ile binde üç oranında gazlaşır.

Böylelikle de bulunduğu ortamın havasındaki tüm bakteri ve mikropları öldürür.Sonuçta başta grip olmak üzere solunum yolu ile bulaşan hastalıkları engeller.

5) Tuz lambanın bulunduğu ortamda toz,kil ,polen alerjileri engellenir .Çünkü tuz lamba havadaki nemi çekerken aynı anda hava ile birlikte bulunan toz,kil ve polenleri de çeker. Böylelikle alerjinin önlenmesi sağlanır.'

6) Tuz lambanın bulunduğu ortamda bulunan kişilerde cilt problemleri daha hızla iyileşir. Özellikle yanıklar ve açık yaralar kabuklanarak iyileşme süreci baslar ve ortam streril olduğu için iltihabi durumlar ortadan kalkar

7) Sodyum Klorürün en önemli özelliği siterilazyon yapmasıdır .Gaz halinde ortamda bulunan tuz aynı serum fizyolojik görevindedir.

8) İçerisinde kil bulunan lambalar sağlık için çok daha faydalıdır.Çünkü içerisinde kille birlikte bulunan mineral sayısı arttığı gibi üzerine yapışan kil; polen,toz vs yi tutar yanma suresince geri havaya göndermez ancak kil oranı düşük olan yağ tuzları veya saf tuzla yapılanlar sadece siterilize eder.

Kaynak:  1) Şule Ağhan

               2) cankirituzlamba.com

                                                                                            ÜRETİM SÜRECİ

                Tuz Mağarası(Şekil 1)                                                                                                 Yapım aşaması(Şekil 2)

 

                             

Yukarıda ki şekillerdende anlaşıldığı üzere Çankırı Tuz Lambalarının yapım süreci iki aşamalıdır:

1)  Tuz mağarasından tuz lambalar için uygun olan kayalar büyük parçalar halinde özenle seçilir.

2) Özenle seçilen kaya parçaları el işlemesi ile istenilen şekle getirilerek gerekli şekil veya çizimler vs. yapılır. Daha sonra ahşap kaidesi ve aydınlatma araçları takılarak satışa sunulur.

ÖZET: Yukarı da ilk olarak tuz lambasının faydaları özet olarak sunulmuştur. Öte yandan Çankırı tuz lambasının faydaları ilgili kısımda sadelik ön planda tutulmuş olup abartılı ifadelerden kaçınılmıştır. İkinci kısımda Çankırı tuz lamba üretimi hakkında bilgi verilmiştir ve üretim süreci ile ilgili anlatım Çankırı kaya tuzu mağarası ve yapım aşaması olmak üzere iki farklı resimle desteklenmiştir. İlk resmimizde kaya tuzu mağarası yer alırken ikinci resmimizde kaya tuzu lambası yapımı yer almıştır.
Tuzlamba hakkında bilgi içeren bu sayfa da gıda şeklinde tüketilen Çankırı kaya tuzu üretimi söz konusu olmadığı için bir önceki yazımız olan '' Çankırı kaya tuzu faydaları ve üretim süreci'' başlıklı yazıda ki üretim sürecinde yer alan ikinci aşamadan farklı olarak taş kaya tuzu değirmeni yer almamıştır.
Yayınlanan 2017-05-10 TUZ LAMBA 2 318

2 Yorumlar

  • Kubilay ARKUN

    Kubilay ARKUN 2017-06-09 Yanıt

    16 m2 oda icin tuz lambası oneriniz nedir kullanim suresi ne kadardir . Teşekkürler.
  • Mustafa Erdem Özer

    Mustafa Erdem Özer 2017-05-25 Yanıt

    Merhaba orijinal Çankırı kaya tuzu nasıl anlaşılır ve diğer tuzlardan farklı mı kullanılır?

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu