Tuz Lamba Çeşitleri

Tuz Lamba Çeşitleri

TUZ LAMBA ÇEŞİTLERİ

Tuz lamba çeşitleri başlıklı makalemizde  ülkemizde ki çeşitli kaya tuzlarından üretilen ya da doğrudan ithal edilerek satılan tuz lamba çeşitleri hakkında farkındalık oluşturmaktır. Elbette ki yazıda tuz lamba çeşitlerinden bahsederken ilgili tuz lamba türünün tarihçesi hakkında da kısaca bilgi vereceğiz. Öte yandan tuz lamba çeşitlerini sadece kaya tuzu türüne göre sınıflandırmayacağız. Yazımızın son kısmında da farklı bir boyuttan, aynı kaya tuzunun lambaya dönüştürülürken ki ağırlığı, üzerine harcanan emek yani işçiliğin ne derece fazla olduğu da göz önünde bulundurularak ikinci bir sınıflandırma yapılacaktır.

Sözü fazla uzatmadan birinci boyut yani kaya tuzunun türüne göre tuz lamba çeşitlerini ele alalım.

Tuz lamba çeşitleri( Kaya tuzunun türüne göre): Kaya tuzunun türüne göre tuz lamba çeşitlerini Çankırı tuz lamba, himalaya tuz lamba ve diğer yerli kaya tuzlarından üretilen tuz lamba olmak üzere üç kısımda inceleyebiliriz:

a) Çankırı tuz lamba: Çankırı ilinde yer alan tuz mağaralarından çıkarılan kaya tuzlarından üretilen tuz lamba çeşitidir. Ülkemizde yerli olarak tuz lamba denildiğinde ilk akla gelen isimdir Çankırı tuz lamba. Peki ama Çankırı ili neden tuz lamba alanında isim yaptı ? Bugun ülkemizin çeşitli illeriyle özdeşleşen ürünler olduğu gibi Çankırı ilinin tuz lamba ve kaya tuzu ile özdeşleşmesinin ya da daha doğru bir ifadeyle tuz lamba ve kaya tuzunun Çankırı ilini çağrıştırmasının sebepleri nelerdir?

Aslında bunu çok farklı şekillerde açıklayabiliriz. Ancak bu konuda kısaca aşağı tesbitleri yapabiliriz:

Öncelikle ilk kez tuz lamba Çankırı ilinde üretilmeye başlanmıştır. Bu durum ülkemizde tuz lamba deyince Çankırı ilinin akla gelmesinin en önemli sebebidir. Kişisel olarak Şule hanımla başlayan tuz lamba yapımı firma düzeyinde  Tuz lamba  tarafından üretilmeye başlamıştır tuz lambası.  tuz lamba, hem farklı tasarımlarıyla hem de Türkiye’nin pekçok ilindeçeşitli fuarlarda yapmış olduğu tanıtımlarla tuz lambanın ülkemizde büyük bir sektör olmasına çok büyük katkı sağlamıştır. Ayrıca tuz lamba sahibi  ülke çapında yapmış olduğu tanıtım faaliyetleri tuz lambanın Çankırı ili dışında ki diğer şehirlere de yayılmasını sağlamıştır üretim açısından. Bu anlamda ilk kez tuz lamba üretimini gerçekleştiren tuz lambasının faaliyetleri tuz lamba sektöründe faaliyet gösteren diğer pekçok tuz lamba firması sahiplerine de yol gösterici olmuştur.  Bugün Çankırı ilinde yaklaşık 15 firma tuz lamba satışı ve üretimi yapmaktadır.

b) Himalaya tuz lamba:  Pakistan’dan ülkemize ithal edilen ve genel olarak orada üretilip ülkemize ithal edilen Himalaya tuz lambası ülkemizde yerli anlamda tuz lamba üretimi başlamadan satılmaya başlanmıştır. Aslında yerli kaya tuzu olan Çankırı kaya tuzundan ilk kez üretilmeye başlayan tuz lambaları başlangıçta himalaya tuz lambalarından esinlenerek oluşturulmuştur. Daha sonra tasarım çeşitlilikleriyle Çankırı tuz lamba türleri himalaya tuz lamba türlerinden ayrışmaya başlamıştır. Öncelikle ülkemizde himalaya tuz lambaları dışında herhangi bir tuz lamba türü olmadığı zamanlarda himalaya tuz lambaları alanında tekel güç konumundayken  tuz lamba tarafından ilk kez yerli kaya tuzundan üretilmeye başlanan tuz lambaları ile ülkemizde Çankırı tuz lambanın himalaya tuz lambalarına karşı ciddi bir rakip olduğunu söylemek mümkün. Abartısız olarak ifade edelimki ülkemizde himalaya tuz lamba, Çankırı tuz lamba karşısında popülaritesini önemli ölçüde kaybetmiştir. Tabi bunun en büyük sebeplerinden birisi Çankırı tuz lambasının beyaz renge sahip olması ve içerisinde ki tüm lambaların rengini alması olduğu gibi atlanmaması gereken en önemli sebep Çankırı tuz lambasının yerli olmasıdır.

c) Diğer yerli kaya tuzlarından üretilen tuz lamba: Yukarıda ifade ettiğimiz gibi yerli anlamda tuz lamba üretimi Çankırı’da başlamıştır ancak tuz lamba üretimi sadece Çankırı ili içerisinde kalmamıştır. Özellikle  tuz sahibi tarafından çeşitli fuarlarla tanıtımı yapılan tuz lambası tuz mağarasının olduğu diğer illerimizde de üretilmeye başlamıştır. Bu illerimizin en önemlisi Kırşehir’dir. Ülkemizde Kırşehir ilinde tuz lamba üretimi yaygınlaşmaya başlamıştır. Önümüzde ki zamanlarda Nevşehir ilinde ki tuz mağaralarından çıkarılan kaya tuzundan da büyük çapta tuz lamba üretileceğini öngörmekteyiz.

Özetle ülkemizde yer alan tuz lamba çeşitleri, kaya tuzu türlerine göre üç başlıkta sınıflandırılabilir. Aslında bu sınıflandırmayı yerli tuz lamba ve ithal tuz lamba şeklinde farklı şekillerde de yapmamız mümkün.

Şimdi gelelim tuz lamba çeşitlerini üzerine harcanan emek ve ağırlığına göre sınıflandırmaya. Burada yukarıda ki sınıflandırmadan farklı olarak farklı kaya tuzlarına göre değil de aynı kaya tuzundan üretilen tuz lamba çeşitlerine göre bir sınıflandırma yapacağız.

Tuz lamba çeşitleri( Ağırlık, işçilik kısmen nadirlik):

a) Ağırlığına göre gruplandırılan tuz lamba çeşitleri: İşçiliğin diğer tuz lamba türlerine göre daha az olduğu ve fiyatını belirleyen unsurun ağırlık olduğu tuz lamba çeşididir. Bu tuz lamba çeşidine Doğam model kategorileri içerisinde yer alan doğal tuz lamba türlerini örnek gösterebiliriz. Göreceğiniz üzere doğal tuz lambaların ağırlığı arttıkça fiyatı yükselmektedir.

b) İşçiliğin yoğun olduğu tuz lamba çeşitleri: Bu tuz lamba çeşitleri, el işçiliğinin oldukça yoğun olduğu labalardır.  Örnek vermek gerekirse Hayvan şekilli tuz lambaları ya da bitki şekilli tuz lambalarını söyleyebiliriz.

c) Nadirlik durumuna göre tuz lamba çeşitleri: Kaya tuzu aynı mağaradan çeşitli özellikleri itibariyle farklı renklerde de çıkabilmektedir. Örneğin doğal modeller içerisinde yer alan tuz lambalarının üretildiği renkteki kaya tuzu cinsi aynı mağaranın giriş kısmında ve toprağa yakın kısmından çıkarılan kırmızı tuz lambalarına göre fazladır. Kırmızı renkteki tuz lambalarının diğer tuz lamba türlerinin rengini oluşturan cinsteki kaya tuzlarına göre nadir olduğunu söyleyebiliriz.

Yayınlanan 2017-05-10 TUZ LAMBA 2 1512

2 Yorumlar

  • Mustafa

    Mustafa 2018-10-21 Yanıt

    Merhaba sipariş vermek istiyoruz 4 kg tuz lambası için lakin biz bizim resmimizin bulunduğu bir şey yaptırmak istiyoruz mümkün mü eğer mümkünse fiyatı ne olur teşekkürler?
  • Sevcan

    Sevcan 2017-10-10 Yanıt

    Benim siparisimle ilgili bi bilgi henuz mailime gelmedi odememi yaptim .

Bir yorum bırakCevap bırak

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu