Tuz Lambası Faydaları ve Kullanma Kılavuzu

Tuz Lambası Faydaları ve Kullanma Kılavuzu

Tuz Lambası Faydaları ve Kullanma Kılavuzu

Doğal Çankırı kristal kaya tuzu ham maddesi ile üretilen tuz lambalarının bu kadar talep edilmesinin en önemli sebebinin işleviyle alakalı olduğunu görebiliriz. Çünkü satın alanlara ya da alacaklara verilen bazı tavsiyelerde de Çankırı tuz lambaları faydaları ile ilgili bilgiler verilmekte daha çok. Sizin için bu lambaların ne olduğunu anlamak için mini bir rehber hazırladım.

Tuz lambaları nedir?

Tuz Lamba Nedir

Kapalı bir odada çok fazla zaman harcadığınızda hiç kendinizi bitkin ve uykulu hissediyor musunuz? Bana soracak olursanız ben kendimi çok düşkün hissediyorum ve genellikle baş ağrısı oluşuyor bende. Sebebine gelince oksijen azaldıkça hava ağırlaşır ve konsantrasyonunuzu kaybetmeye başlarsınız. Bu ortamlarda PC’ler, TV’ler veya telefonlar gibi elektronik cihazlar ve sigara dumanı, sobanın ısınmasının sonucuyla ortaya çıkan karbondioksit nedeniyle yayılan pozitif iyon miktarı oldukça yoğundur. Bütün bunların sonucu olarak hava kusurludur ve havanın bu nedenle tamamen arındırılması gerekiyor. Bunu sağlamanın en önemli yollarından birisi de tuz lambalarıdır.

Tuz lambası, Çankırı kaya tuzu mağarasından çıkarılan doğal tuz kristallerinden yapılır. Tuz bloklarını ışık ile buluşturduğunuzda ortama güzel bir hava katmanın yanı sıra ortamın havasını arındırarak sanki temiz dağ havasını teneffüs ettiğinizi hissedeceksiniz. Bir tuz gece lambası kullandığınızda anında bizi iyi ve rahat hissettiriyor ve saf hava, ışık ve temiz nefes alabilmek sizi şelale, dağ gibi negatif iyonların yüksek olduğu ortamlara götürüyor.

Doğal tuz lambası, herhangi bir ortamın havasını arındırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca kaliteli bir yaşam için gerekli olan negatif iyon yayılır. Bu lambalar tamamen doğaldır ek hiçbir kimyasal madde ya da başka maddeler içermez.

Tuz lamba Faydaları

Tuz lambaları sağlık için çok iyidir ve faydaları çoktur. Daha iyi bir nefes almanıza ve beyne giden oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Özellikle tuz lambaları faydalarından birisi de ruh halini olumlu yönde etkiler.

İşte tuz lambasının bazı olağanüstü faydaları şunlardır:

Nem Kontrolü:

İlk olarak Çankırı tuz lambaları, oda nemini düzenleyen doğal iyonlaştırıcılardır. Elektromanyetik araçların yaymış olduğu pozitif iyonlara karşılık negatif iyonlar yayar. Bu durum bizim kendimizi daha enerjik hissetmemizi sağlar. İçerisinde yer alan ampulün tuzu ısıtmasıyla yayılan ısı ile lamba absorbe edilen suyu tutma yeteneğine sahiptir.

Kas Ağrılarını Azaltması:

Nemi düzenleyen ve aşırı absorbe yeteneği sayesinde özellikle gece boyunca bir tuz lambasını yanık tutmak ile aşırı nemin sebep olduğu sırt ve diz gibi birçok kas ağrısı rahatlayacaktır.

Artan Verimlilik ve Konsantrasyon:

Tuz lambalarını masanızın üzerine koymak yararlıdır. Özellikle zorlu bir işi tamamlamak için konsantrasyonunuzu artırmanız gerekir. Hava saflaştığında iş verimliliği daha da artar ve enerjiniz sabit kalır. Doğal kristal tuz lambaları tarafından yayılan negatif iyon sayesinde kapalı ortamlarda ki uyuşukluk azalmakta ve sonuçta dikkat süresi artmaktadır.

Stres ve Baş Ağrısı Azalması

Ben kapalı bir alanda olduğumda stresim artıyor ve kendimi yorgun, huzursuz hatta depresif hissediyorum. Ancak doğada yer alan bir ormanlık alana ya da taze bir esinti giren havalandırılmış bir odada olduğumda pozitif bir ruh haline sahip oluyorum ve daha rahat nefes alıyorum.

Bu durum bana gösteriyor ki tuz lambaları bayat bir havaya sahip kilitli bir odadayken yaymış olduğu negatif iyonlar sayesinde baş ağrısını azaltmak için iyi bir etken olan serotonin üretimini engelleyen pozitif iyonlara karşı önemli bir alternatiftir. Wikipedia , serotonini '' insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren nörotransmitterdir'' şeklinde tanımlamıştır. Google üzerinde daha birçok tanım mevcuttur.

Soğuk Algınlığını Önlemesi

Virüs ve bakterilerin yayılmasının önlenmesi soğuk algınlığı ve grip riskini azaltmaktadır. Çankırı tuz lambaları  ev, ofis ve halka açık yerlerde çok yararlıdır ve diğer insanlarla çevreyi paylaşmaktır.

Alerji ve Astım Ataklarının Azalması

Doğal tuz gece lambalarının birçok faydaları arasında yer alan havayı iyonize etme kabiliyetleri astım atakları ve solunum alerjilerini azaltmaktadır. Tuz lambasının en önemli özelliklerinden birisi nemi ayarlaması, duman, toz gibi pisliklerden çevreyi arındırmasıdır. Hatta sinüzit olanlara kesinlikle bu lambaların kullanımını rahatlamaları açısından tavsiye edebilirim.

Dinlenmek ve Uyumak için Yardımcı

Tuz lambası yatak odasında yumuşak bir ışık yayar. Geceleri yanan tuz lambası, sizin yenilenmenizi ve enerjik kalkmanızı sağlar. Sadece yatak odası ya da çocuk odası gibi alanlar değil masaj merkezleri gibi yerlere de koymak yararlıdır ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Tüm bu faydalar yanında kristal tuz lambaları bakmak ve çevreyi süslemek ve rahat hale getirmek açısından ideal ürünlerdendir. Genellikle kaya tuzu lambası içerisinde yer alan turuncu, kırmızı gibi sıcak renkler iyimserlik ve huzur hissi verir. Bu nedenle lambalar içerisinde yer alan farklı ışık renkleri aracılığıyla renk terapisi için de kullanılabilir. Renkler, sakinlik, gevşeme gibi amaçlarla kullanılabilmektedir.

Nerelere Kristal Gece Tuz Lambaları Koymalıyız?

  Belirtmiş olduğumuz gibi tuz lambaları çocuk odası ya da yatak odası gibi alanlara değil halka açık yerlerde ve ofislerde de iyi gider.

Evde TV yanına, masanın üzerine, kitaplık raflarına, oturma odasına koyulabilir. Yatak odasında başucu lambası şeklinde de kullanılabilir. Çok güzel ışığı sayesinde kullanıldığı alana renk katacaktır.

Tuz lambaları yemek kokusuna karşı mutfaklarda da kullanılabilir. Ayrıca mumluk şeklinde ki tuz lambası ile banyo gibi ortamlarda dinlendirici etkiye sahiptir.

Yakın zamanda satışına başlayacağımız ve üretim aşamasında yer alan USB bağlantılı tuz lambasını kullanmış olduğunu bilgisayarlarınıza bağladığınızda tuz lambaları, verimlilik ve konsantrasyonu teşvik edecektir.

Bir odada sadece bir lamba bulunması bulunmas şart değildir. İki veya daha fazla lamba yakabilirsiniz. Çift tuz lamba-2 ve Çift tuz lamba-1 adlı ürünlerimiz bu amacaya uygundur.

Tuz Lambaları Nasıl Kullanılır?

Tuz lambası bilindiği üzere negatif iyon yayar ve faydalı olabilmesi için birkaç saat yanması gerekmektedir. Tipik olarak yaklaşık 5 saat kaya tuzu lambasının yanık kalması kullanılan ortamın saflaşmasını sağlamak için yeterlidir. Örneğin uyurken dinlenmeyi teşvik etmek istiyorsanız yatak odasında yer alan lambanızı yatmadan 4-5 saat açık tutabilirsiniz.

Tuz lambasının bazen üzerinde yer alan tozlardan arındırmak için temizlenmesi gerekebilir. Lambayı etkin bir şekilde kullanmak için küçük kıllar ve toz parçalarından arındırmak amacıyla belirli aralıklarda temizlenmesini tavsiye etmekteyiz.

Lambayı aydınlatmak için kullanılacak olan ampul tipine gelince, genellikle ince klasik ampuller ya da tasarruflu ampuller kullanılabilir. Ancak bu tarz lambalar kaya tuzunu çokta ısıtmayacağı için biraz faydalarını azaltabilir. Bu tarz ampuller ile kullanılan lambalar, nem düzenleme kabiliyetini kaybedeler, sağlıklı iyonların ortaya çıkması için gerekli ısıya izin vermemiş oluruz. Bu nedenle tek başına sağlık amacıyla led ışıklı tuz lambalarını tavsiye etmeyiz.

Biz 15 W buzdolabı ampulu kullanılmasını tavsiye etmekteyiz ve kaya tuzu lambalarımızda da bu ampuller takılıdır. Tasarruflu lambalara göre aylık maliyeti 5 TL civarında fazladır. Ancak tuz lambalarının faydaları göz önüne alındığında bu maliyetin makul düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

En Uygun Tuz Lambası Nasıl Seçilir?

Tuz lambası satın almadan önce dikkate alınması gereken en önemli etken oda büyüklüğüdür. Çankırı kaya tuzu lambaları ile ilgili aşağıda ki tablo m2'ye uygun ağırlıkta ki lambaların seçilmesinde fayda sağlayacaktır.

Aşağıda ki tabloda odanın büyüklüğüne göre tavsiye edilen ağırlık yer almaktadır:

 TUZ LAMBA KG AĞIRLIĞI

KULLANILACAK ALANIN M2'Sİ

26 M2
39 M2
412 M2
515 M2
618 M2
721 M2
824 M2
927 M2
1030 M2

Tuz lambaları, her türlü dekorasyona uyacak şekilde farklı boyut ve şekillerde yer alabilmektedir. Daha sade ve fayda yoğunluklu bir lamba düşünüyosanız doğal tuz lambaları tavsiye edilebilir. Ancak şekil ya da görsel ögelerin ağırlık taşıdığı bir lamba düşünüyorsanız piramitkürekalpyağmur damlasışömine tuz lambası gibi modelleri tavsiye edebiliriz.

Buna ek olarak ahşap tabanı yerine her yönüyle kaya tuzu olan yani altlığı dahi tuz olan tuz lambalarını da satın alabilirsiniz. Lamba tabanı çok önemlidir. Özellikle nemli ortamlarda bu önem daha da artmaktadır.

Nereden Satın Almalıyız ve Tuz Lambalarının Maliyeti Nedir?

Tuz lambaları, ev dekorasyonu için ürün satan mağazalardan, sağlık ya da gıda mağazalarından temin edilebilir. Ayrıca sadece tuz ürünleri satan marketlerden de temin edebilirsiniz. Ancak tek başına kaya tuzu ve tuz lambası ürünlerinin satılmadığı yerlerde istenilen boyut ya da modeli bulma imkanı sınırlıdır. Bu nedenle benimde online olarak tuz lambası satın aldığım Türkiye'nin en büyük ve en çok satış yapan markası Çankırı tuz lamba şube ve bayilerinden ya da sitesinden alabilirsiniz. Firma üretici olduğu için çok çeşitli lambaları bulabilirsiniz ve bu çeşitleri uygun fiyatlarda da alabilirsiniz.

Tuz lambası çeşitleri hakkında bilgi almak ve en uygun fiyatlarla satın almak ya da online sipariş etmek için Cankirituzlamba.com önemli bir alternatiftir.

Yayınlanan 2017-05-10 TUZ LAMBA 30 165856

30 Yorumlar

 • Mustafa Albay

  Mustafa Albay 2022-11-15 Yanıt

  ÖZET BİLGİLER:
  1- En az 15 watt led değil klasik ampul kullanın. Çünkü tuzun ısınması gerekir. 25 watt kullanırsanız faydası daha da artar.
  2- Kapalı bir ortamdaki zararlı iyonların tamamını temizlemesi 5 saat sürer. O yüzden mesela yatarken kullanacaksanız yatmadan 5 saat öncesinden lambayı yakmanız gerekir.
  3- Uyurken melatonin hormonunu etkilememesi için başucuna değil yere koymanızda fayda var.
  4- Kullanılan ortamın kapı ve pencerelerinin mutlaka kapalı tutulması lazım.
  5- Bu lamba sayesinde bir arkadaşımın eşinin gece horlama probleminin bittiğini biliyorum.
 • Serap

  Serap 2022-05-28 Yanıt

  Merhaba tuz lambasını eşim için aldım fakat yattığı ilk gece nefedi tıkandı boğazı çatallaştı nefes alamadı bizde kambayı odadan çıkarttık bunun nir nedeni olabilirmi bnde ilk gece uyku uyıyamadım
 • yasin

  yasin 2020-12-07 Yanıt

  selam.ben yasin bursada ikamet ederim yas 38 evliyim astim icin tuz lambasi mi iyi yoksa.baska.ne onerirsiniz
 • Yelda yvresse

  Yelda yvresse 2020-03-11 Yanıt

  Merhabalar buyuk 4 kg luk isiksiz kaya tuzu koymak ayni gorurmu acaba
 • Aysen

  Aysen 2019-12-04 Yanıt

  Merhaba tuz lambalarının kullanım ömrü ne kadardır acaba yeni üretim olup olmadığını nasıl anlarım zaman geçtikçe etkisi azalırmı
 • Beyhan

  Beyhan 2019-12-04 Yanıt

  Buhar makinesi almak istiyorum astim bronsit hastasi oglum var klima kullanmak zorundayiz ayni odada hem buhar mak.hem tuz lambasi kullanilabilirmi ve faydasi olurmu bilgi verirseniz sevinirim
 • Davut Yılmaz

  Davut Yılmaz 2019-11-06 Yanıt

  Ben de aldım. İnşaAllah bir faydasını görürüm.
 • Şeyma

  Şeyma 2019-10-23 Yanıt

  Merhabalar. Annemlerde aldılar ama sahış sorumlusu kişi annemlere sabaha kadar açık kalmasını söylemiş uyurken. Bende şimdi 2 yaşındaki oğlum için almak istiyorum allerjik riniti var sürekli burnumuz tıkalı. Yatmadan 5 saat önce mi kullanlıyım yoksa sabah kadar açık mı kalacak. Ayrıca yorumlarda okudum su akıyor gibi sabaha kadar nasıl güvenirim?
 • gül

  gül 2019-05-02 Yanıt

  merhabalar tuz lambasini yenidogan bebek odasinda kullanmak dogrumudur
 • Eda

  Eda 2019-04-24 Yanıt

  Ben 4 kiloluk bir tuz lambası sipariş ettim ama lambası yanmıyor ampulü nasıl takacağım altı vidalı.
  • Kadir

   Kadir 2020-01-05 Yanıt

   Basit vidayı dökmeden yapacan
 • Resit

  Resit 2019-01-29 Yanıt

  Astim icin bronsit icin burun icin iyimi
  • ABDULLAH KAYHAN

   ABDULLAH KAYHAN 2019-03-13 Yanıt

   3 SENE ÖNCE OĞLUM İÇİN ALDIM. ASTIM HASTASI İDİ. ÇOK ŞÜKÜR ATAKLARI KALMADI
 • Şafak

  Şafak 2018-10-17 Yanıt

  Lambadan su akıyor altına tabak koyduk tabağın dışıda ıslandı tabak dolmadığı halde bu Normal mi çözüm nedir ?
  • İlker

   İlker 2018-11-19 Yanıt

   Lambası yanması lazım evdeki rutubet ve nemden dolayı tuz eriyor
 • Ersoy

  Ersoy 2018-10-02 Yanıt

  Merhabalar ben birtana tuz lambasi aldim yanliz hic koku gelmiyor normalmidir normalde nasil olmalidir
 • Murat

  Murat 2018-05-03 Yanıt

  Meraba benim 3.5 aylik kizim gece uyurken tikaniyo ust solunum yolu akintisi warmis alsam faydasi olurmu acaba
 • Emine

  Emine 2018-03-17 Yanıt

  Merabalar himalaya tuz lambasi aldim fakat basimi agritti sebebi nedir sizce ve ne renk olmali benim pembemsi turuncu gib
 • Pınar

  Pınar 2017-09-23 Yanıt

  3 kg doğal kaya tuzu lambası aldım. Ampulü bitti. Tam olarak nasıl bir ampul almam gerekiyor, ararken ne söylemem gerek?
  • Çankırı Tuz Lamba

   Çankırı Tuz Lamba 2017-09-23 Yanıt

   Pınar Hanım merhaba, almış olduğunuz kaya tuz lambasının ampulü patlamış olabilir. Müşteri hizmetlerimizden ulaşmanız durumunda bu konuda size yardımcı olacaktır ve kayıtlı adres bilginize ampul gönderebilecektir.
 • Ayse KARACALI

  Ayse KARACALI 2017-09-21 Yanıt

  Yazın camlar ve kapılar açık uyuyoruz tuz lambasının yinede etkisini görürmüyüz yoksa kapatmamızmı gerekiyor lütfen müsait oldgunuzda dönüş yapabilir misiniz?
  • Çankırı Tuz Lamba

   Çankırı Tuz Lamba 2017-09-21 Yanıt

   Ayşe Hanım merhaba, tavsiye ettiğimiz üzere tuz lamba kullanırken kapı ve pencere kapalı olmalı. Çünkü kaya tuzu lambası iç kısmında yer alan ampul sayesinde ısınır ve ortama negatif iyon yayar. Lambanın faydalı olmasını sağlayan negatif iyonlar şayet ortamda yer almazsa çokta fazla verim almayacaksınız. Ancak yaz şartlarında kapı ve pencerelerin açılma ihtimali daha yüksek olacağı için verim doğal olarak düşecektir. Bu nedenle tuz lambasını kullanırken mümkün olduğu sürece kullanılan odanın dış alanlarla temasını kesmeye çalışınız. Fakat dediğimiz gibi yaz aylarında bu imkan her şartta mümkün olamamaktadır.
 • banu

  banu 2017-09-20 Yanıt

  merhabalar , herşey güzel almaya karar vermiştim ki yukarıdaki yazıyı okudum . 2 adet tuz lambası eşimle başucumuza alacaktım ama verimliliği arttırmak konulu yazınızda baş ucunuza koymak melatonin hormonunun salgısını önler demişsiniz 2 kere okudum ama yanlış anlamamışım başucu lambalarını almayalım mı alalım mı ?
  • Sevilay

   Sevilay 2019-04-14 Yanıt

   Merhaba isiktan dolayi melatonin salgilanmasi az olur isigi yuzunue gelmeyecek sekilde bas ucunuza komidine degilde yere koyarsaniz daha iyi olacagini dusunuyorum.
  • Çankırı Tuz Lamba

   Çankırı Tuz Lamba 2017-09-20 Yanıt

   Banu Hanım merhabalar, tuz lambası çok yakın mesafeye koyulursa hem uyku problemine yol açacaktır hem de gece karanlığında salgılanan faydalı hormon olan melatonin hormonunun salgılanmasını önleyecektir Bu nedenle müşterilerimize diyoruz ki tuz lambalarını çok yakın mesafeye koymanız gerekmez. Zaten kapı ve pencere kapalı olduğunda lamba tarafından salınan negatif iyon ortamda kalacağı için sağlayacağı faydadan maksimum düzeyde istifade edilebilecektir. Bu nedenle tüm alınan lambaları başucuna koymak gerekmez. Tabi ki alabilirsiniz ancak almış olduğunuz lambaları sadece başucuna koymanızı tavsiye etmeyiz.
 • Şaban SOLAKER

  Şaban SOLAKER 2017-09-15 Yanıt

  Oturduğumuz evde rutubet sıkıntısı var ve birde 16 aylık kızım var oda bir sefer bronşit geçirdi hem rutubete hem çocuğa iyi gelir mi bir lamba ne kadar süre kullanılır?
  • Çankırı Tuz Lamba

   Çankırı Tuz Lamba 2017-09-15 Yanıt

   Merhaba Şaban Bey, tuz lambası ısındığı için doğal olarak fazlaca bulunan nemi-rutubeti dengeleyecektir. Kaya tuzu lambalarının en önemli özelliklerinden birisi de genel olarak solunumla ilgili problem yaşayanları rahatlatmasıdır. Bunu ortamda ki hava kalitesini ve oksijen miktarını artırarak sağlamaktadır.
 • Dilek AYDIN

  Dilek AYDIN 2017-09-12 Yanıt

  Merhaba sizden bugün doğal tuz lambası (5) sipariş ettim. Benim bir sorum olacaktı. Yaklaşık 1 yıl önce dayım Çankırı'lı olduğu için sağ olsun bir tane tuz lambası getirdi ama nemlendi.Ben de tuz lambayı yıkamıştım. Acaba zararı olur mu?
  • Çankırı Tuz Lamba

   Çankırı Tuz Lamba 2017-09-12 Yanıt

   Merhaba Dilek Hanım. Öncelikle siparişiniz hayırlı olsun. Tuz lambasının ana maddesini kaya tuzu oluşturduğu için su ile temas sağlamanız lambanın aşınmasına neden olacaktır. Ancak lambayı yakmadan bir süre kurumasını beklerseniz lamba kuruyacaktır. Kuruduktan sonra kullanmanız durumunda ise herhangi bir zararı olmayacaktır.
 • Selin YILMAZ

  Selin YILMAZ 2017-07-12 Yanıt

  Selamlar tuz lambasının temizliğinden bahsetmişsiniz. Ayrıca dediğinize göre tuz lambaları havada yer alan toz, polen, bakteri, virüs gibi maddeleri yere düşürür demişsiniz. Peki lambayı temizleyeceğiz anladıkta yere düşen bu maddeleri nasıl temizleyeceğiz. Yardımcı olur musunuz.

Bir yorum bırakCevap bırak

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu