Gerçek Çankırı Kaya Tuzu

Gerçek Çankırı Kaya Tuzu

Gerçek Çankırı Kaya Tuzu

Günümüzde ne yazıkki Çankırı tuzu adı altında satılan sahte tuzlar piyasada yer alabilmektedir. Bu konuda müşterilerimizi bilinçlendirmek için kısa ve özlü bir anlatımla ''Gerçek Çankırı tuzu'' başlığı altında Çankırı tuzunu sahtelerinden nasıl ayırabileceğinize dair ipucu niteliğinde bilgiler vermekteyiz.

Çankırı tuzunun analiz raporları sonucuna göre dünyanın en sağlıklı tuzu olduğu bilinen ya da bilinmesi gereken bir gerçek. Bu konuda bilgi edinmek için Kuzka tarafından yayınlanan Çankırı tuz çalıştayı raporuna bakabilirsiniz. Çankırı tuzunun Dünyanın en sağlıklı tuzu olmasının sebebi ise içerisinde yer alan 84 element değerinin oransal dağılımı hem dengeli hem de insan vücuduna en uygun şekilde. Ancak insanlarımızın bilinçlenmesiyle Çankırı tuzuna olan rağbetin artması bazı fırsatçıların doğmasına neden olmuştur. Sizlere Çankırı tuzunun diğer bütün tuz türlerinden ayrımını yapabilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.

Öncelikle doğal ve fabrikasyon işleminden geçmemiş Çankırı tuzu bembeyaz olur. Eğer bir tuzun renginde grimsilik varsa bilinizki o tuz gerçek Çankırı tuzu değildir. İkincisi Çankırı tuzundan çok küçük miktarda dilimize sürünce bu tuzun  diğer tuzlardan çok etkili olduğunu anlarsınız. Ayrıca Çankırı tuzunu bir müddet oda sıcaklığında beklettiğinizde katılaşmaya başladığını ve doğal yapısına ulaşmaya çalıştığını göreceksiniz.  Bu durum da tuzun Çankırı tuzu olduğunu göstermekte ve herhangi bir işlemden geçmediğine kanıt oluşturmaktadır. Rafine edilmiş ya da fabrika da işlem görmüş Çankırı tuzu ya da diğer kaya tuzlarını elinize alıp dökmeye başladığınızda ya da tuzluktan döktüğünüzde hızlı şekilde akmaya başladığını göreceksiniz. Bunun sebebi Çankırı tuzu, kaya tuzları ya da diğer tuzlara katılan ve E-536 olarak isimlendirilen siyanür sebebiyledir neyazıkki. 

Gerçek Tuz Yarenler diyarına ait Çankırı tuzu ve tuz lambasıdır

Ülkemizin pek çok yerinde kaya tuzu olmasına rağmen içerisindeki mineral bakımında en sağlıklı kaya tuzu Yarenler diyarı Çankırı'mıza ait Çankırı Kaya tuzudur. Yarenler diyarı diyorum çünkü Yaren , Çankırı'nın önemli sembol kavramlarından biridir. Yaren , kaya tuzuyla meşhur olan Çankırı'mızın içerisinde yaşayan insanlara verilen isimdir. Çankırı'da bir yaren ile karşılaşırsanız size o yaren , tuz ve tuz lambası hakkında en temel bilgileri verebilir. Sizleri müsait olduğunuz bir zamanda Çankırı'ya bekliyoruz. Yaren şehri Çankırı'da tuz mağaralarımızı gezebilirsiniz, tuz lamba ve kaya tuzu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bu güzel şehrin pek çok tarihi mekanlarını ziyaret edebilirsiniz. Eminiz ki Yaren diyarı Çankırı'mızın tuz ve tuz lambası başta olmak üzere tüm güzelliklerinden memnun kalacaksınız.

Çankırı'nın tuz lamba sektörünün yönlendiricisi ve öncüsü konumunda olduğunu sade şekilde anlatan ve Çankırı'nın tuz lamba dışında diğer kültürel özelliklerine de kısmen değinen '' tuz lamba cenneti'' başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yayınlanan 2017-05-10 KAYA TUZU 4 3626

4 Yorumlar

 • Yasemin ÇELEĞEN

  Yasemin ÇELEĞEN 2017-11-29 Yanıt

  Merhaba, kaya tuzu ile ilgili telefondan konuşmuştuk. Rafine olmadığı konusunda konuştuklarımıza güvenerek öğütülmüş istiyorum fakat Her bir kg ı 250 şer gram değil mi?
 • Selçuk ULAR

  Selçuk ULAR 2017-11-02 Yanıt

  Siparişim hatalı geldi. 5 adet granül 1 adet kristal istememe rağmen, 6 adet kristal geldi.
 • KAYA TUZU

  KAYA TUZU 2017-10-28 Yanıt

  Merhabalar

  Sizden 50 kg lık çuvallarda dökme olarak işlem görmemiş granül ve toz halinde kaya tuzu almak istiyoruz.

  Bu şekilde almamız durumunda kg fiyatı ne kadar olur?

  İyi çalışmalar.
 • Gülseren Yıldırım

  Gülseren Yıldırım 2017-06-02 Yanıt

  Sinüzit ve geniz akıntısına faydası var mı? Bu konuda gerçekten faydası varsa alacağım.

Bir yorum bırakCevap bırak

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu