Türk Kadınının Kaya Tuzu Lambası Tercihi

Türk Kadınının Kaya Tuzu Lambası Tercihi

TÜRK KADINININ KAYA TUZU LAMBASI TERCİHİ

   Abraham Maslow, eğitim alanında çeşitli tespitleriyle ön plana çıkmış bir isim. Bu tespitlerden ya da teorilerden en önemlisi ise Maslow tarafından geliştirilen ihtiyaçlar hiyerarşisidir. Türk kadının kaya tuzu lambası tercihi başlıklı bir yazı yazma sebebimiz kaya tuzu lambasını hiyerarşi içerisinde nereye konumlandıracağımıza ilişkin beyin fırtınası yapma gereğinden ileri gitmektedir. Kısaca Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinden ve bu hiyerarşi ile ilgili kurallardan bahsedelim daha sonra ise kaya tuzu lambasını bu hiyerarşi içerisinde en uygun yer ya da yerlere konumlandıralım. Bu konumlandırmayı özellikle bayanlarımızın kaya tuzu lambasını tercih ederken nasıl hareket ettiğini gözönünde bulundurarak yapacağız. Öncelikle yukarıdaki hiyerarşidende anlayacağınız üzere basamağın en altında zorunlu ihtiyaçlarımız yer alırken yukarı çıktıkça zorunluluk azalmakta ve fiziksel ihtiyaçlardan ziyade ruhsal ihtiyaçlarımız yer almaktadır. Örneğin fizyolojik ihtiyaçlar en alt düzeyde yer alan yemek yeme, uyku gibi zorunlu ihtiyaçları ifade ederken estetik ihtiyacı ise zorunluluktan ziyade daha çok ruhsal doyumu sağlamaya dönük ihtiyaçtır.

Maslow, sözkonusu piramitle ilgili bir üst ihtiyaca geçebilmenin yolunun alttaki ihtiyacı karşılamak ile mümkün olabileceğini ifade etmiştir. Bu kural pek çok yazar ve eğitimci tarafından eleştiri konusu olmuştur. Öncelikle kaya tuzu lambasını sadece sağlık ya da sadece estetik için seçen müşterilerimiz Maslow'un bu kuralına uygun hareket ettiği için hiyerarşiye bu anlamda eleştiri yöneltemeyiz. Ancak özellikle tuz lambasını hem görsel-estetik yönüyle hem de sağlık yönüyle tercih eden Türk kadını bu teoriyi bu anlamda çürütüyor gibi. Çünkü bayan müşterilerimizin neredeyse %90'ı sağlık amacıyla tuz lambası seçimi yaptığı gibi aynı şekilde kaya tuzu lambasının estetik yönüne de aynı oranda dikkat etmektedir.  Hal böyle olunca hem görsel-estetik boyutta ön planda olan hem de sağlık için yeterli faydayı sağlayacak büyüklükte tuz lambasını tercih etmektedir. Özetle Maslow, alttaki ihtiyaçlar karşılanmadan üstteki ihtiyaçların karşılanamayacağını ifade ederken Türk kadını çok yönlü düşüncesiyle, hem alttaki ihtiyaçların hem de üstteki ihtiyaçların eş zamanlı karşılanabileceğinden yola çıkarak çok yönlü ihtiyaçları karşılayabilecek ürünleri tercih etmektedir. Kaya tuzu lambası hakkında kapsamlı bilgi edinmek için anasayfamızda yer alan bilgiler başlığının altında yer alan Tuz Lambası Anlayışımız başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Kaynak:cankirituzlamba.com
Yayınlanan 2017-04-17 TUZ LAMBA 1 271

1 Yorum

  • Sevda Çiftçi

    Sevda Çiftçi 2017-05-19 Yanıt

    Sipariş verdim bugün.5 yaşındaki oğlum için burun tıkanıklığı var.İnsallah memnun kalırız.Sifa Allah'tan..İyi günler dilerim

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu