Tuz Lambası Kullanımına İlişkin Öneriler

TUZ LAMBASI KULLANIMINA İLİŞKİN ÖNERİLER

Tuz lambası ile ilgili pek çok yayının yer aldığı sitemizde ağırlıklı olarak ‘’ tuz lamba faydaları ‘’ konusunda bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu yazımızda tuz lambanın faydasından ziyade kullanımına ilişkin bilgi verilmeye çalışılacaktır. Tuz lambadan maksimum düzeyde fayda sağlamak yahut tuz lamba kullanımına ilişkin birtakım hatalara düşmemek adına öncelikle yapılma riski olan hatalar belirtilecek ve bu hataların olmaması adına çeşitli önerilere yer verilecektir. Dilerseniz hemen konumuza geçelim:

Hata:  Nemli ortamlarda tuz lambasının yakılmaması.

Öneri: Değerli takipçi ve müşterilerimiz. Özellikle Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi gibi nem oranı açısından yüksek olan yerlerde tuz lambayı sulandıracak kadar güçlü olan nem oranı tuz lambasının aşınmasına neden olacaktır.Bu nedenle gerek tuz lambasının kullanıldığı ortamın nemini dengelemek gerekse tuz lambayı nemlendirecek düzeyde ki nem oranının tuz lambayı aşındırmasını önlemek adına tuz lambası çok nemli ortamlarda yakılmalıdır.

Detay: Yukarı da belirtildiği üzere nemli ortamlarda tuz lambası ortamın nem dengesini  içerisinde ki lambanın tuzu ısıtmasıyla sağlamaktadır. Ayrıca tuzun en büyük düşmanı su olduğu için( aşınması açısndan) tuz lamba kesinlikle sulanırılmamalıdır. Bu durumda tuz lamba boyutunu sürekli olarak koruyacaktır.

Hata: Tuz lambanın temizliğinin yapılmaması.

Öneri: Tuz lamba temizliğinin yapılmaması da veya bu konuya önem verilmemesi de en sık veya en çok gözden kaçabilecek hatalardandır. Tuz lambası yaymış olduğu ve ‘’ havanın vitaminleri’’ olarak ifade edilen eksi(-) iyonlar sayesinde hava da yer alan toz, polen, bakteri, virüs gibi zararlı maddeleri kendisine çeker veya düşürür. Bu durumda doğaldır ki biz görmesekte bu maddeler tuz lamba üzerinde yer alabilmektedir. Dolayısıyla pekçok kez müşterilerimize ifade ettiğimiz gibi lamba iki günde bir hafif nemli bezle silinmelidir.

Detay: Toz, polen, bakteri, virüs gibi maddeler tuz lamba üzerine düşebileceğinden dolayı bizim tuzlambayı belirli aralıklarda temizlememiz tuz lambanın dış kısmında yer alan kaya tuzuna dokunmamız durumunda o maddelerin elimizle temasını sağlayabilecektir. Bu durumun oluşmaması için ve bu durumun oluşturabileceği sağlık sorunlarının önüne geçilmesi adına tuz lambanın dış kısmında yer alan kaya tuzunun belirli periyorlarda temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Hata: Tuz lambanın yatma esnasında çok yakınlaştırılması.

Öneri: Tuz lamba, yatma-uyuma esnasında çok yakınlaştırıldığında yatış esnasında ışık düzeyi artmış olacaktır. Bu durum uyku üzerine araştırma yapan pekçok uzmanın yapmış olduğu açıklamalarda yer alan ‘’ uyuma esnasında gece karanlığından yararlanılmalıdır’’ şeklindeki tavsiyelerin önüne geçilmesine neden olacaktır. Tuz lamba içerisinde yer alan ışığın asıl amacı tuzun ısınmasını sağlamaktır. Çünkü kaya tuzu ancak içerisinde yer alan lamba tarafından ısınması sonucunda negatif iyon yayacaktır ve odada ki oksijen oranını ortalama üç kat artıracaktır.

Detay: Tuz lamba ışığından uyuma esnasında olumsuz etkilenmemek için tuz lamba çokta kendimize yaklaştırılmamalı. Ancak bunu sağlarken kaya tuzu lambasının fayda yönünün azalmasına mahal verilmemelidir. Bunu sağlamanın yolu bir sonraki hata örneğine ilişkin önerilerde gizlidir.

Yukarıda ki hata örneğinde tuz lambanın ışığının zarar vermemesi için uyurken kendimize çokta yakınlaştırılmaması gerektiğinden bahsettik. Tabi burada bir soru aklımıza gelmekte: Peki kaya tuz lambasını kendimizden uzaklaştırdığımızda tuz lambanın faydası azalmıyor mu?

Hata: Tuz lamba kullanımında kaya tuzu lambasının bulunduğu odanın kapı ve pencerenin açık tutulması.

Öneri: Kaya tuzu lambaları, içerisinde ki aydınlatma aracının ısınmasıyla eksi iyon yayar ve odada ki oksijen oranının yaklaşık üç kat artmasına neden olur. Yayılan bu negatif iyonların dış oda veya ortamlara çıkmamasının yolu kaya tuz lambalarının bulunduğu ortamlarda yer alan kapı ve pencerelerin kapalı olmasıyla mümkündür.

Detay: Tuz lambanın öneri içerisinde yer aldığı üzere odada ki oksijen oranını üç kat artırması ve faydasından tam anlamıyla istifade edilebilmesinin yolu tuz lambanın ağırlığının odanın büyüklüğüne uygun olması veya mevcut tuz lambanın odanın boyutu açısından küçük olmaması gerekmektedir. Bu doğrultuda kaç M2 için ortalama kaç KG’ın üzerinde kaya tuzu lambası kullanılması gerektiğine ilişkin olarak kategorilerimiz içerisinde yer alan doğal modellerde yer alan doğal tuz lambalarının altında yer alan içerikler okunabilir.

Bu yazımızda kaya tuzu lambasının kullanımına ilişkin yapılmaması gereken hatalara dikkat çekilmeye çalışılmış ve bu konuda bazı önerilere yer verilmiştir. Ayrıca bu önerileri daha da anlamlandırmak adına detay bilgilere de yer verilmiştir. Bu yazımız çeşitli hata örnekleriyle karşılaşmamız ve somut anlamda gerçekleşmemesine rağmen ihtimal olarak olabilecek hataları tespit etmemiz veya tahmin etmemiz şartıyla daha da genişletilecektir.

Bir önceki yazımız olan ''kaya tuzu ve tuz lambasına ilişkin bilgi kirliliği'' başlığında sanal dünyada kaya tuzu ve tuz lambası konusuna ilişkin genel olarak etik olmayan ticari anlayışla yayılan yanlış bilgiler konusuna değinilmiş ve bu konuda alınabilecek önlemlere yer verilmiştir. Ayrıca bahsi geçen yazıda kısmen kaya tuzu faydaları ve tuz lambasının faydalarına yer verilmiştir.

Yayınlanan 2017-05-10 TUZ LAMBA 0 1012

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu