Çankırı Kaya Tuzu ile Diğer Kaya Tuzu Türlerinin Karşılaştırılması

Çankırı Kaya Tuzu ile Diğer Kaya Tuzu Türlerinin Karşılaştırılması

ÇANKIRI KAYA TUZUNUN DİĞER KAYA TUZU TÜRLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI

Bu makalemizde sizlere Çankırı kaya tuzu ile diğer kaya tuzları arasında ki ortak özellik ve farklılıklardan bahsedeceğiz.

Kaya tuzu türleri içerisinde en çok tavsiye ettiğimiz tuz tabi ki Çankırı tuzudur. Ancak şunu da bilmenizi isterizki eğer kullanmakta olduğunuz ve doğal koşullarla sağlamış olduğunuz Çankırı tuzu dışında ki yerli kaya tuzu çeşitlerine sahipseniz o kaya tuzlarını da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak gözden kaçırılmaması gereken bir hususu belirtmek isterizki bahsetmiş olduğumuz kaya tuzları yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğal şekilde elde edilen kaya tuzlarıdır. Doğal şekilde elde edilen kaya tuzlarından kasdetmiş olduğumuz ise kaya tuzlarının mağrada hangi yapıda ve özellikte ise o yapı ve özelliğe tüketim aşamasında da sahip olmasıdır. Yani genel olarak şunu söyleyebiliriz ki bir kaya tuzu herşeyden önce rafine edilmemeli ve üretim aşamasında üretim metal araçlar ile yapılmamalı.

Neden Çankırı kaya tuzunu diğer kaya tuzlarında ayrı bir yere koyuyoruz dersiniz, diğer tuzlara göre daha beyaz olmasından mı kaynaklanıyor? Hayır. Daha önce kullanmakta olduğunuz Çankırı tuzu dışındaki diğer kaya tuzu türlerine sahipseniz bu kaya tuzlarınında kullanmasını tavsiye etmemizin ana sebebi diğer kaya tuzu çeşitlerininde Çankırı tuzu ile aynı mineralleri taşımış olmasıdan kaynaklanmaktadır. Ancak Çankırı kaya tuzu diğer kaya tuzlarından farklı olarak sahip olduğu minarel değerleri dengeli şekilde dağılım göstermiştir. Yani Çankırı kaya tuzunda yer alan herhangi bir mineralin diğer minerallerden belirgin olarak az ya da çok olduğunu söyleyemeyiz.

Bu yazımızda girişte de belirttiğimiz gibi Çankırı kaya tuzu ile diğer kaya tuzu türleri arasında ki farklılıkları ele almayı amaçladık. Amacımız ülkemizde yer alan yerli kaya tuzu tüketimini rafine edilmiş tuzlara oranla artırmak ve bu nokta da tüketicilerde farkındalık oluşturmaktır.  Yukarıda genel hatlarıyla bu farklılık ve ortak özelliklerden bahsetsekte Çankırı kaya tuzu ile yerli diğer yerli kaya tuzu türleri arasında ki farklılıkları ayrıntılı olarak aşağı da ki tablodan görebilirsiniz:

  Tablo 1: Çankırı kaya tuzu türleri ile diğer kaya tuzu türlerinin karşılaştırılması

ÇANKIRI KAYA TUZUDİĞER KAYA TUZU TÜRLERİ
Çankırı tuzu beyaz renktedir.  Diğer kaya tuzları genelde gri renktedir.
Çankırı tuzu bilinen 84 farklı minerale sahiptir. Diğer kaya tuzları bilinen 84 farklı minerale sahiptir.
Çankırı kaya tuzunun barındırdığı mineraller dengeli dağılmıştır. Diğer kaya tuzu türlerinin taşıdığı mineraller genelde dengesizdir.
Çankırı kaya tuzu,Tuz mağaralarından çıkarılır. Diğer kaya tuzları da Tuz mağaralarından çıkarılır.
Çankırı tuzu, rafine edilmemişse zamanla katılaşır.                        Diğer kaya tuzları da rafine edilmemişse zamanla katılaşır.
Çankırı kaya tuzunun kristali nadir çıkarılır.   Diğer kaya tuzu türlerinin de kristali nadir çıkatılır.
Çankırı tuzunun kil oranı düşüktür. Diğer kaya tuzlarının kil oranı yüksektir.

Bir önceki yazımız olan ilkelerimiz başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye edebiliriz. Yazıda müşterilerimizin memnuniyetini kazanmak ve onlara en iyi koşullarda hizmet sağlamak için hangi prensiplere göre hareket ettiğimiz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yayınlanan 2017-04-17 Tarafından Çankırı Kaya Tuzu KAYA TUZU 0 205

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu