Tuz Lambası Nedir ?

Tuz Lambası Nedir ?

Tuz Lambası Nedir?

Tuz lambası  Kaya tuzunun içerisine, kaya tuzunu ısıtacak bir ampulün yerleştirilmesi ile oluşturulan sağlıklı lambalardır. Görünüm itibariyle şekillendirilmiş ve şekillendirilmemiş tuz lambası olmak üzere ikiye ayrımaktadır. Işığın farklı boyutlarda yer alan kaya tuzu parçaları ile birleştirilmesiyle ortaya çıkan aksesuarlı kapsamaktadır.

''Tuz lambası nedir?'' başlıklı yazımızda sizlere elimizden geldiği ölçüde tuz lambasının ne olduğuna, nasıl yapıldığına ilişkin bilgi verme ihtiyacı duyduk. Çünkü son yıllarda tuz lambaları ile ilgili çeşitli fuarlarla ülkemizin 81 iline tuz labasının ne olduğunu tanıtmaya çalışsak da yine de ülkemizdeki tüm insanlarımıza ulaşmayı ve tuz lambası hakkında bilgi vermeyi amaçladık.  Bu nedenle konu başlığımızda yer alan ''tuz lambası nedir?'' başlıklı sorumuza cevap verdik.

 Aşağıda, sizlere tuz lambası yapımı ile ilgili atölye çekimi örnek resimler gösterilmiştir.

Yukarıda ki örnek resimlerde de görüldüğü gibi tuz lambası yapımı belli süreçlerle yapılmaktadır. Ancak biz burada sizlere tuz lambanın üretim sürecinden ziyade ne olduğu üzerinde duracağız. Zaten tuzlambanın nasıl üretildiğine ilişkin olarak bilgiler sayfasında yer alan Çankırı tuz lamba başlıklı yazımızda görsel olarak bilgi edinebilirsiniz. Şimdi gelelim tuz lambasının ne olduğuna. Yukarı da küçük bir tanım yaptık ancak o tanımı biraz daha genişletmekte fayda var. Tuz lambası dediğimiz tuz ve lambanın birleşmesiyle oluşan bu ürün ilk bakışta dekoratif amaçlarla alınan hediyelik eşyalar gibi düşünülebilir. Ancak tuz lambasının en önemli özelliği içerisinde yer alan lambanın Çankırı kaya tuzunu ısıtması ile birlikte bulunduğu ortama negatif iyon yaymasında gizlidir. Negatif iyon  veya eksi iyon kavramı bizi yanıltmasın. Adında yazdığı gibi sağlık yönüyle negatif değildir. Pozitif dediğimiz iyonlar sağlıksızdır. Negatif iyon bizim sağlığımız için gerekli olan iyonlardır ki bu iyonlar genel olarak kentleşmenin uzak olduğu yerlerde bulunmaktadır.  Bu tür yerler nehir, şelale, dağlık alanlar, köy, kasaba gibi ortamlardır. Bu ortamlarda kentleşmenin olduğu yerlerde ki gibi havada toz, polen, bakteri, virüs gibi maddeler bulunmaz. Pozitif iyonların olduğu yerlerde olan bu maddeler negatif iyon eksikliğinden dolayı soluduğumuz havada yer almaktadır. Ancak yukarıda bahsi geçen nehir, göl, deniz, köy, kasaba ortamlarında pozitif iyonun negatif iyonun karşılaşmasıyla bu maddeler yere düşer ve soluduğumuz havada bulunmaz. Tuz lambalarının en önemli özelliğide kentleşmeyle birlikte kirlenen pozitif iyonlu havayı negatif iyonlu hale getirmektir.

Yukarıda ki şekildende anlaşıldığı üzere tuz lambasının yaymış olduğu negatif iyonlar çeşitli şekillerde fayda sağlamaktadır. Görüldüğü üzere tuz lambası sadece görünüm amacıyla değil sağlık yönüyle ön plana çıkmış negatif iyon araçlarıdır. Tuz lambası sayesinde bulunduğumuz alanda almış olduğumuz havayı temiz hale getirebilir ve yaşam kalitemizi daha da artırabiliriz. Yukarıda belirttiğimiz gibi ülkemizde tuz lambasının ne olduğuna ilişkin çeşitli faaliyetlerimiz olsa da yinede bu konuda araştırma yapmak isteyen insanlarımız için tuz lambası nedir başlıklı bir yazı oluşturduk. Böylece tuzlambayı tanıtmış olduğumuz insanlarımızı daha da artırmayı amaçladık. Tuz lambasının üretim sürecine çok fazla girmedik çünkü bilgiler sayfasında yer alan Çankırı kaya tuzu ve yukarıda belirtmiş olduğumuz Çankırı tuz lamba başlıklı makalelerimizde bu konuda bilgi verdik. Aynı bilgileri tekrarlamamayı amaçlıyoruz.  Özetle tuz lambasının ne olduğuna ilişkin kapsamlı bir tanım yapmak gerekirse tuz lambası : Kaya tuzunun çeşitli işlem süreçlerinden geçerek şeklinin doğal yöntemlerle işlenmesi sonucunda içerisine ısı amaçlı lambanın yerleştirilmesi sonucu  sağlıklı negatif iyon yayan araçlardır. Bizim kullanmış olduğumuz kaya tuzu sadece yaren şehrimizde yer alan Çankırı kaya tuzudur. Himayala tuzu gibi demir oranı yüksek olan kaya tuzlarını hiçbir şekilde kullanmadığımız gibi satmamaktayız.

Yayınlanan 2017-04-17 TUZ LAMBA 0 531

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu