Kaya Tuzu Fiyatı Nedir ?

KAYA TUZU FİYATI

Kaya tuzu fiyatını belirleyen bazı unsurlar vardır. Bu unsurları veya hususları aşağıda ki gibi sıralayabiliriz:

...Çeşitli kaya tuzlarının miktarı:

...Kaya tuzunun kalitesi

...Kaya tuzunun mineral dağılımı

...Kaya tuzuna ilişkin medyanın yapmış olduğu bilgilendirici haberler.

Çeşitli kaya tuzlarının miktarı:

Kaya tuzunun miktarı kaya tuzu fiyatlarını belirleyen en önemli etkenlerdendir. Bir ürün nekadar çok ise fiyat seviyesi okadar düşüktür. Aynı şekilde bir ürün az ise fiyatıda o kadar yüksektir.Bu durum kaya tuzu içinde geçerlidir. Ülkemizde Çankırı kaya tuzu fiyatının diğer kaya tuzlarına oranla birazdaha yüksek olmasının sebeplerinden birisi Çankırı tuz mağaralarından çıkarılan Çankırı kaya tuzunun miktar yönüyle düşük olmasıdır.

Kaya tuzunun kalitesi:

Kaya tuzu kalitesi de kaya tuzu fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden birisidir. Çünkü kaya tuzunda kalite arttıkça kalitesi yüksek olan kaya tuzları müşterileriz açısından daha çok tercih edilmektedir ve kalitesi yüksek olan kaya tuzları bu alanda bilgi sahibi olan kişilerce tavsiye edilmekte ve medyada bilgilendirici haberler yapılmaktadır. Genel olarak kaya tuzunun kalitesini belirleyen etkenler aşağıda ki gibidir:

  Kaya tuzunun rengi:  Genel olarak tüketiciler almış olduğu tuzun beyaz renkte olmasını istemektedir. Ülkemizde doğal olarak elde edilen ve taş değirmende üretilerek müşteriye sunulan kaya tuzlarından en beyaz olan Çankırı tuzudur. Çankırı tuzundan sonra doğal şekilde elde edilmiş kaya tuzlarından en beyaz olanı ise Nevşehir tuzudur. Nevşehir’de yer alan tuz mağarası geçen yıl tam olarak faaliyete geçmemişti. Günümüzde ise artık faaliyet verecek duruma yavaş yavaş gelmeye başlamıştır. Nevşehir kaya tuzundan sonra en beyaz tuzun Kırşehir tuzu olduğunu söyleyebiliriz.      

 Kaya tuzunun sahip olduğu mineral dağılımı:  Ülkemiz kaya tuzu açısından oldukça zengindir. Ancak bu kaya tuzları arasında ki en temel farklılık mineral dağılımıdır. 2012 yılında ülkemizde mineral dağılımı açısından en dengeli dağılımın Çankırı kaya tuzuna ilişkin olduğu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Ancak biz bilinen 84 minerale sahip olan ülkemizde yer alann diğer kaya tuzlarınında tüketilebileceğini net olarak söyleyelim. Çünkü Nevşehir tuzu, Kırşehir tuzu, Çorum tuzu gibi diğer kaya tuzları da tıpkı Çankırı kaya tuzu gibi olumsuz ortamlardan etkilenmemektedir. Bununla ilgili olarak kaya tuzunun ne olduğuna ve kaya tuzlarının  deniz tuzu ve diğer tuzlardan farkını ortaya koyan ‘’ kaya tuzu nedir ‘’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Çankırı kaya tuzunun ülkemizde ki diğer kaya tuzlarından tek ayırt edici farkı mineral dağılımının daha dengeli olmasıdır. Onun dışında sahip olduğu tüm özellikler diğer kaya tuzlarıyla hemen hemen ortaktır.

Kaya tuzunun sahip olduğu mineral dağılımı : Yukarıda ifade edildiği üzere kaya tuzunun sahip olduğu mineral dağılımı kaya tuzunun hem fiyatını hem de kalitesini belirlemektedir. 

Kaya tuzuna ilişkin medyanın yapmış olduğu bilgilendirici haberler:  Kaya tuzu türlerine ilişkin medyada yapılan bilgi niteliği taşıyan haberlerde kaya tuzunun art-talep durumunu etkilemektedir. Bu durumda kaya tuzlarının fiyatına yansımaktadır.

Yayınlanan 2017-05-10 KAYA TUZU 0 277

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu