Tuz Lamba Hakkında Bilgiler

Tuz Lamba Hakkında Bilgiler

TUZ LAMBA HAKKINDA

Tuz lamba hakkında yapılan araştırmaların süreklilik kazanması sonucunda tuz lambanın faydalı olup olmadığı yönündeki tartışmalar sona ermiş ve tuz lambanın hangi açılardan faydalı olduğu araştırılmaya başlanmıştır. Günümüzde bilimsel açıdan çeşitli makaleler yazan ve alanında yetkin olan pek çok bilim insanı tuz lambayı tavsiye etmeye başlamıştır. Bu nedenle artan talebe bağlı olarak ülkemize Pakistan’dan getirilen himalaya tuzundan yapılan tuz lambaları artmış ve yerel kaya tuzlarından üretilen tuz lambalarda artış meydana gelmiştir.

Takdir edersinizki bizim ülkemizde tuz lamba ile ilgili isim yapan şehir Çankırı’dır. Çünkü yerel kaya tuzundan tuz lamba üretimi ilk kez Yaren tuz firma sahibi Ali Karaca tarafından firma düzeyinde başlamıştır. Onun öncesinde ise ilk üretim ise bireysel olarak Çankırı’lı araştırmacı-girişimci bir bayan aracılığıyla başlamıştır.  Yaren tuz lamba sahibi Emekli öğretmen Ali Karaca,  firma bazında sadece üretim yapmamış bunun yanında ulusal pekçok fuara katılarak tuz lamba alanında Çankırı ve Çankırı tuz lambasını markalaştırmıştır. Yaren tuz lamba ‘nın tuz lamba gelişimine ülkemizde ki en büyük katkıyı sağladığını söyleyebiliriz. Çünkü Yaren tuz lamba sahibi Ali KARACA tarafından çeşitli fuarlar düzenlenerek tuz lambanın tanıtılması ve çeşitli medya araçlarına verilen demeçler tuz lambanın tanınmasına ve kullanılmasına en büyük katkıyı sağlamıştır. Günümüzde Çankırı ilini simgeleyen tuz lamba, artık ülkemizde kaya tuzu mağarası olan yerlerde yavaş yavaş üretilmeye başlamıştır. Çankırı’da tuz lamba üretimi yapan firma sayısı 15 civarına ulaşmıştır. Çankırı’dan sonra tuz lamba üretimini en çok yapan şehrin Kırşehir olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde tuz lamba üretimi önemli ölçüde artmasına ve tanınmasına rağmen hala yurt dışından çeşitli isimler adı altında tuz lamba ithal etmekteyiz. Bu durumun çok üzücü olduğunu söyleyebiliriz. Elbetteki tüketici tercihlerine saygı duyuyoruz ancak çeşitli propagandalarla tüketicilerin yanıbaşında duran yerli kaya tuzlarımız dururken yüksek bedeller ödetilerek yurt dışından getirilen tuz lambalarına yöneltilmesi çok üzücü buluyoruz.

Ülkemizde ki tuz lamba üreticileri sadece tuz lamba üreterek yurt içinde faaliyet göstermemeli yurt dışına da faaliyet göstermelidir. Eğer dünyanın en kaliteli tuzu olan yerli kaya tuzumuz ülkemizde ki alanını çok az genişletebildiği gibi yurt dışına neredeyse satılmıyor denecek kadar az satılıyorsa ve kendi kaya tuzumuz ve kendi tuz lambamızdan bize göre kalite açısından daha düşük olan  tuz lambaları ve kaya tuzları çeşitli ülkeler ve bizim ülkemizde Pazar alanı bulabiliyorsa yerli kaya tuzu ve tuz lamba üreticilerine çok büyük görevler düşmektedir.

Biz tuz lamba ve kaya tuzu satışında ülkemizde lider konumda olmamıza karşın yurt içinde ki ve yurt dışında ki Pazar alanımızı daha çok genişletmekte yönünde kararlıyız. Tuz lambalarımızı yurt içinde ve yurt dışında daha da çok tanıtacağımızın ve tanıttığımızın ve yurt dışında ki hedef kitlemizin artması için daha da çok gayret edeceğimizin bilinmesini isteriz. 

Bir önceki yazımız olan '' hangi tuz ? '' başlıklı yazımızda tuz ile ilgili verilen beyanatlarda bütün tuzların aynı kefeye koyulmaması gerektiği ve açıklamalarda doğal kaya tuzu, deniz tuzu, göl tuzu, rafine edilmiş tuzlar ayrımının yapılması gerektiğinden bahsettik ve bu ayrımı kabaca ortaya koymaya çalış

Yayınlanan 2017-05-10 TUZ LAMBA 2 266

2 Yorumlar

  • Yaseminnn

    Yaseminnn 2017-06-30 Yanıt

    merhaba, bu tuz lambalara baskı yaptıgınız resımler sadece lamba yanıncamı belli oluyor yoksa her zaman mı belli oluyor?
  • Aslı Kurt

    Aslı Kurt 2017-06-10 Yanıt

    Himalaya tuz lambası ile Çankırı lambalarının arasında ki farklar nedir. Himalaya tuzu zararlı mı?

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu