Kaya Tuzu Kullanımı Hatalarına İlişkin Tavsiyeler

KAYA TUZU KULLANIMI HATALARINA İLİŞKİN TAVSİYELER

Bir önceki yazımız olan '' tuz lambası kullanımına ilişkin öneriler '' başlıklı yazıda tuz lamba kullanımına ilişkin yapılan ve yapılması olası görülen bazı hatalara dikkat çektik ve bu hataları önleyici tedbirlerden bahsettik. Tuz lambası faydalarına da kısmen değindiğimiz yazıda ağırlık noktasını tuz lamba kullanımı oluşturmaktadır. Bu yazımızda ise kaya tuzu kullanımından bahsedeceğiz. Çünkü doğal kaya tuzunun tercih edilmesinin en büyük nedeni tuzun sağlık yönüdür. Çünkü doğal kaya tuzu tercih eden tüketici, genel olarak doğal haliyle tüketilen kaya tuzunda 80 küsür mineral olduğunu biliyor ve bu minerallerin vücudumuz için gerekli olan minerallerin karşılanmasında etkili olduğunu düşünüyor. O halde kristal kaya tuzu doğal şekilde sağlanmış olsa da yapacağımız bazı hatalar doğal kaya tuzunun fayda yönünü azaltmaktadır. Bu nedenle bu yazımızın içeriğinde yapılan veya yapılma ihtimali olan hatalar ele alınacak ve bu hataları önleyici bazı tavsiyeler dile getirilecektir. Konumuza geçmeden önce ön bilgi olması açısından kaya tuzunu büyüklükleri açısından sınıflandırmanın yararlı olacağını düşünüyoruz. Sitemizde şuan sadece Çankırı kaya tuzu satışı  yapılmaktadır. Sitemizin kaya tuzu ve değirmen başlığı altında yer alan sınıflandırmada da görüleceği üzere kaya tuzu boyutu itibariyle üçe ayrılmaktadır.

Kaya Tuzunun Sınıflandırılması:

1)Parça beyaz tuz: Parça beyaz tuz, kaya tuzunun en büyük halidir. Taş değirmende olmak üzere hiçbir öğütücüden geçmeyen ve tuz mağarasından alındığı şekliyle sunulan kaya tuzudur. Genel olarak acaba kaya tuzu öğütülürken mineral kaybına uğrayabilir mi kaygısıyla tercih edilen parça beyaz tuz, öğütülmemiş ancak öğütülmeye hazır vaziyette sunulan tuzdur.

2) Granül tuz: Granül tuz, parça beyaz tuzdan küçük, toz tuzdan büyük olan tuzlardır. Taş değirmenin vidasının gevşek tutulmasıyla öğütülen kaya tuzudur. Yapısı ve sahip olduğu mineraller açısından parça beyaz tuzdan bir farkı bulunmamaktadır.

3) Çankırı toz tuz: Çankırı toz tuz, tuzun en küçük halidir. Kullanım alanı kaya tuzuna göre daha geniştir. Çankırı toz tuz, granül tuza göre hazır yemeklerde çok daha hızlı dağılmaktadır. Çankırı toz tuzun yapı ve sahip olduğu mineraller itibariyle granül ve parça beyaz tuzdan bir farkı bulunmamaktadır. Önbilgi niteliğinde ki bu yazımızdan sonra şimdi ‘’kaya tuzu kullanım hatalarına ilişkin tavsiyeler ‘’ başlıklı  konumuza geçelim.

Hata: Parça beyaz şeklinde alınan kaya tuzlarını öğütürken metal araçların kullanılması.

Tavsiye: Genel olarak büyük parçalar halinde alınan parça beyaz tuz ve sole tuzu, metal teması sağlanmadan öğütüldüğünde faydasını korumaktadır. Aynı mantık sebze ve meyveler içinde geçerlidir. Uzmanlar meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca büyük doğrayın derler. Bu söylemin amacı bıçak, metal olduğundan dolayı ilgili sebzenin ve meyvenin vitamin ve mineral değerlerini korumasıdır. Büyük parçalarla alınan kristal kaya tuzu ve sole tuzu öğütülürkende metal temasından kaçınılmalı öğütüm işleminin mümkün olduğunca, seramik bıçaklı öğütücüler yahut taş ya da tokmak gibi araçlarla yapılması gerekmektedir.

Hata: Kaya tuzunun yemekleri pişirme aşamasında kullanılması.

Tavsiye: Kaya tuzu üzerine araştırma yapan bazı uzmanlara göre tuz, ocakta değil sofrada kullanılmalı. Bu görüşe göre kaya tuzu, yemeğin pişme esnasında kullanılırsa mineral kaybına uğrayabilmektedir.

Hata: Doğal kaya tuzunun rafine tuzlarla birlikte kullanılması.

Tavsiye: Genel olarak doğal kaya tuzu kullanımının ilk kez yapılmaya başlamasıyla olası görülen bu hatayla elde kalan son rafine tuzun değerlendirilmesi açısından rafine tuz karıştırılarak veya tek başına kullanılabilmektedir. Ancak genel olarak sağlık boyutuyla alınan doğal kaya tuzu ısıl işlemden geçen fabrikasyon tuzlarla kullanıldığında kullanım amacından uzaklaşacaktır.

Kaya tuzu kullanımının daha sağlıklı olması adına bazı yanlış uygulamalara değinmeyi amaçlayan bu yazımız olası g

Yayınlanan 2017-05-10 KAYA TUZU 0 265

Bir yorum bırakCevap bırak

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Blog arama

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu