Tuz Lambası Nem veya Rutubeti Alır mı?

Tuz Lambası Nem veya Rutubeti Alır mı?

Tuz Lambası Nem veya Rutubeti Alır mı?

Nem, ortamda bulunan su buharıdır. Nem havanın içerisinde yer alır ve nemin miktarı sıcaklık ve basınca bağlı değişim gösterir. Nem yaşam için gerekli olsa da ideal düzeyde olmayan nem sağlıklı değildir. Özellikle iş, ev, ofis vb. kapalı alanlarda nemin fazla olması zararlıdır. Bu ortamlarda nemin fazla olması rahatsız bizi edebileceği gibi bu alanlarda küf, akar, yosun gibi alerjenlerin oluşmasına sebep olur. Aşırı nem sadece bize zarar vermekle kalmaz ayrıca kapalı alanlarda yer alan eşyaların da zarar görmesine neden olur.

Yazımızda özetle aşağıda yer alan 3 bilgiye dikkat çekip açıklayacağız:

  1. Fazla nem; zararlı akar, küf ve yosun gibi alerjen maddeleri oluşturur.
  2. Tuz lambası, fazla nemi azaltır ve nemi çekerken havada yer alan alerjen maddeleri de yere düşürür.
  3. Düzenli olarak yakılmayan kaya tuzu lamba fazla nemi( su buharını) yeterince kurutamayacağı için erimeye, ıslanmaya, akmaya ve aşınmaya başlar.

İdeal Nem Düzeyini Kolayca Sağlayabiliriz

Yapılan açıklamalar doğrultusunda ideal nem, yüzde 40-60 arasında olmalıdır. Yüzde 60 üzerinde ki nem miktarı yüksektir ve bunun için nemi azaltıcı önlemler almamız gerekir. Tuz lambaları, ideal neme ulaşmada ki en etkili ve kolay yöntemlerden birisidir. Tuz lambaları, nemi etkili şekilde dengelemesinin yanında doğaldır yani bu faydayı sağlarken ayrıca zarar vermez.

Kristal kaya tuzundan üretilen tuz lambası, doğal bir nem ya da rutubet önleyicidir. Doğal kaya tuzu lambası,  birçok yazıda belirttiğimiz üzere higroskopik yani güçlü nem çekme özelliğine sahiptir.  Çünkü kaya tuzu lambası, nem çekici doğal kaya tuzu maddesine ve bu maddenin bu özelliğini perçinleyen ısıtıcı ampulden oluşur.

İdeal nem/rutubet dengesini sağlayabilmek için tuz lambası düzenli olarak kullanılmalıdır. Çankırı Tuz Lamba, müşteri ve takipçilerine bir tuz lambasından maksimum fayda elde etmek için 12 saat ya da 24 saat( gün boyunca) düzenli şekilde kullanılmasını tavsiye etmektedir. Aksi durumda lamba, yeterince fayda sağlamayacağı gibi kullanıldığı alanda ki yüksek nemi/rutubeti de azaltamayacaktır.

Ağırlıklı olarak Çankırı kaya tuzu ve himalaya tuzundan üretilen tuz lambaları düzenli olarak yakılmadığında fazla nemi yeterince çekemeyecektir. Ancak buna rağmen lamba yakılmasa bile lambanın hammaddesi olan Çankırı kaya tuzu ve himalaya tuzu gibi kristal tuzlar nemi çekmeye devam eder. Ancak lambanın düzenli olarak yakılmamasının sonucu olarak lamba ıslanacak ve erimeye(aşınmaya) başlayacaktır. Özellikle  “tuz lambası ıslanır mı ?”, “tuz lambası eriyor”, “kaya tuzu lambası su akıtıyor” şeklinde şikayetlerin yöneltilmesinin sebebi rutubetli ortamlarda düzensiz olarak lamba kullanımıdır. Bu nedenle kapalı alanlarda nem ve rutubeti önleyebilmek için bu lambaların sürekli ve düzenli kullanımı şarttır.

Daha fazla kaya tuzu lambası ve faydaları hakkında bilgiye ihtiyacınız mı var cankirituzlamba.com/blog/4_tuz-lambasi-faydalari-nelerdir-.html bağlantısını ziyaret ederek hem kullanacağınız alanın nemini dengeleyecek hem de ortamın havasını temizleyecek en doğru kaya tuzu lambasına karar verebilirsiniz.

Yayınlanan 2019-02-20 TUZ LAMBA, KAYA TUZU, NEGATİF İYON 1 438

1 Yorum

  • Alkan

    Alkan 2019-05-20 Yanıt

    Merhaba, Günaydın. İsmim Alkan. Antalya'dan yazıyorum. Sabah müdürümüzün odasına konulması için özel abajur tuz lambası siparişi verdim. Vermeden önce sitenizde iyi bir araştırma yaparak bu modele karar verdim. Fakat ürünün açıklamasında ortalama 6 kg. Yazmasına rağmen sipariş ağırlığı 4 kg. olarak gözükmektedir. Bu nedenle size yazma ihtiyacı duydum. Lütfen küçük bir şey gelmesin, müdürümüz kabul etmeyebilir. Hatta 10 kg yapabilirseniz fiyat farkında verelim. Beğenirsek iki müdürümüz daha sipariş vereceğiz, bilginize sunarım, iyi çalışmalar.

Bir yorum bırakCevap bırak

Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu