Kategoriler

Sepetinizde  

Sipariş listesinde ürün yok

0,00 TL Kargo
0,00 TL Vergi
0,00 TL Toplam

Satın Al

Yeni Ürünler

Tümünü Göster

Son Makaleler

Çankırı Tuzu

Çankırı tuzu, başlıklı bir yazı yazmamızda ki amaç bu konuda bazı müşterilerimizin genel anlamda sorduğu sorulara yanıt vermektir. Müşterilerimizin Çankırı kaya tuzu ile ilgili merak ettiği sorular genelde aşağıda ki gibidir:

1) Çankırı tuzu ile diğer tuzlar arasında ki farklılık nedir?

Çankırı tuzu, rafine edilmemiş kaya ve deniz tuzlarından mineral dağılımı ve beyaz rengi açısından ayrılmaktadır. Diğer tuzlar Çankırı kaya tuzunun sahip olduğu mineral değerlerine sahip olsa da bu mineraller dengeli dağılmadığı gibi Çankırı tuzu kadar beyaz renge de sahip değildir.

2) Çankırı tuzunu satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çankırı tuzu satın alırken öncelikle tuzu görünüm itibariyle incelemeniz gerekmektedir. Görünüm açısından beyaz renge sahip olan Çankırı tuzu içerisinde küçük killer yer almaktadır. Bu kaya tuzunun doğal olduğunu ve fabrikasyondan geçmediğinin göstergesidir. Öte yandan Gerçek Çankırı kaya tuzu bir müddet sonda katılaşır ve mağarada ki şeklini almaya başlar ki bu durumda Çankırı tuzunun doğal olduğunun göstergesidir.

3) Çankırı tuzu alırken satmış olduğunuz Granül tuz, toz tuz ve parça beyaz tuz arasında fayda yönünden bir farklılık var mıdır?

Hayır, çünkü biz tuz mağarasından özenle seçerek almış olduğumuz kaya tuzlarını taş değirmende öğüttüğümüz için hangi türü alırsanız alın doğal ve sağlık yönüyle bir farklılık söz konusu değildir.

4)  Son yıllarda neden Çankırı tuzu diğer kaya tuzlarına oranla daha çok referans gösterilmektedir?

2012 yılında yapılan kapsamlı araştırma sonuçlarına göre Çankırı tuzu hem sahip olduğu mineral değerleri açısından, hem tanelerinin küçük olmasından dolayı hücre içerisinde ki geçişinin kolay olması hemde minerallerinin insan vücüduna uygun oranda olması bu tuzun Prof. Dr. Canan Karatay, Prof. Dr. İbrahim Adnan Saracoğlu gibi pekçok saygın bilim insanı tarafından ön plana çıkmasına neden olmuştur.

5)  Almış olduğumuz Çankırı tuzu içerisinde nadir şekilde küçük siyah noktalar var. Neden böyle bir durum sözkonusu?

Bu durum almış olduğunuz Çankırı tuzunun doğal olduğunun göstergelerinden birisidir. Aslında buna tuzun kili veya damarı denilmektedir. Taş değirmende öğütülürken kil veya damar denilen kısımda öğütülmekte. Tuzun doğal yapısında olan bu kil ancak rafine edildiğinde farkedilemeyecektir. Çünkü beyazlaştırmak adına rafine edilen tuzlara aliminyum katılmaktadır.

Kaynak: www.cankirituzlamba.com